Jak określać cele biznesowe dla e-commerce?

Określanie celów biznesowych jest niezwykle ważne, szczególnie gdy rozpoczynamy nowy projekt związany ze sprzedażą online. Ale jak dobrze dobrze zdefiniować cele dla e-commerce? Aby uniknąć dylematów warto sięgnąć po sprawdzoną i popularną metodę SMART, która jest pomocna, gdy mamy problem z dokładnym określeniem celów biznesowych.

Cele biznesowe dla e-commerce

Projekt e-sklepu powinien być zgodny z określonymi celami biznesowymi firmy.

Metoda SMART w definiowaniu celów

Według metody SMART każdy określony cel powinien być konkretny i sprecyzowany (ang. specific), jednoznacznie i  prosto opisany. Inną ważną cechą jest jego mierzalność (ang. measurable), która pozwoli nim zarządzać i wnioskować na temat stopnia jego realizacji. Cel biznesowy jaki przed sobą stawiamy musi być także osiągalny (achievable), aby powstała pewność, że posiadając odpowiednie zasoby (czas, finanse, ludzie, wiedza, etc.) rzeczywiście możemy go wykonać. Ważne jest także to, aby z punktu widzenia firmy cel biznesowy był istotny (ang. relevant), to znaczy żeby skutki jego realizacji przyniosły ważną zmianę. Spodziewany, istotny efekt będzie motywował, determinował i wpływał pozytywnie na ambicję osób odpowiedzialnych za realizację tego celu. Dobrze jeśli zespół pracowników czuje, że wyznaczony cel biznesowy to ważna i potrzeba rzecz dla rozwoju firmy. Trudno wyznaczyć cel biznesowy, jeśli nie znamy jego ram czasowych. Musi więc być on określony w czasie (ang. time-defined), aby dobrze zaplanować kolejność i częstotliwość działań oraz finalny termin zakończenia projektu.

Cele biznesowe dla e-commerce

Jeśli firma dopiero wkracza na rynek e-commerce, może mieć problemy z jasnym określeniem celów biznesowych. Projekty webowe, związane z handlem online mogą wszak mieć różnorodne cele.  A droga do ich realizacji nigdy nie jest taka sama, bowiem wiele zależy od branży, zasobów i budżetu przedsiębiorstwa. Można natomiast rozważyć kilka przykładowych celów, jakie mogą motywować do wdrożenia kanału sprzedaży online. Uzasadnieniem powstania e-sklepu może być chęć zmniejszenia kosztów reklamy i materiałów handlowych. Czasem rodzi się także potrzeba ograniczenia liczby połączeń telefonicznych poprzez wdrożenie przyjmowania zgłoszeń online. Dobrym powodem do rozwoju platformy e-commerce jest chęć dotarcia do potencjalnych klientów za pośrednictwem Internetu. Warto rozważyć także, czy nie należy zwiększyć wydajności pracowników przez usprawnienie czynności związanych z obsługa klientów. Jeśli celem firmy jest przyśpieszenie przygotowania i wysyłki zamówień, to kanał sprzedaży e-commerce, będzie dobrym rozwiązaniem.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *