Wskaźnik bounce rate i jego wpływ na sprzedaż

Wskaźnik bounce rate i jego wpływ na sprzedaż

Wprowadzenie przez Google usługi Analytics dało właścicielom sklepów online bardzo szeroki zakres możliwości analizowania i ulepszania ich pod kątem marketingowym. Jednym z ważniejszych parametrów opisujących zachowanie użytkowników na stronie jest bounce rate czyli wskaźnik odrzuceń. W tym artykule omówimy zatem wskaźnik bounce rate i jego wpływ na sprzedaż w sklepie www.

bounce rate eprom

bounce rate – przykład strony z niskim wskaźnikiem bounce rate –  http://e-prom.com.pl

Na samym początku zastanówmy się czym tak właściwie jest bounce rate. Otóż wskaźnik odrzuceń  pokazuje nam jaki procent osób opuszcza stronę www zaraz po jej otwarciu bez przechodzenia na znajdujące się na niej podstrony. Wydaje się zatem, że jest to bardzo ważny parametr. Logicznym wydaje się, że otwieramy stronę i szybko sprawdzamy czy znajduje się na niej coś co nas zainteresuje. Jeżeli nie będzie tam jednak ciekawych treści to natychmiast ją opuścimy. Cały proces analizy trwa zazwyczaj jedynie kilkadziesiąt sekund. W przypadku gdy nasz wskaźnik bounce rate jest wysoki możemy przypuszczać, że na naszej stronie nie znajdują się treści które są w stanie przykuć uwagi użytkownika.

Co zatem może być skutkiem wysokiego wskaźnika odrzuceń? Otóż mogą być bardzo różne i wielu przypadkach powinny skutkować interwencją i szybkimi zmianami na stronie sklepu www. Jednym z pierwszych powodów wysokiego bounce rate jest design danej strony. Większość ludzi należy do wzrokowców i jeżeli to co zobaczą w pierwszych sekundach przebywania na stronie nie przekona ich do siebie to możemy być pewni, że opuszczą stronę. Warto zatem popracować nad przejrzystością strony, użytych czcionkach i elementach kolorystycznych.

Innym powodem wysokiego bounce rate może być nawigacja na stronie. Jeżeli jest nie intuicyjna to możemy być niemal pewni, że użytkownik zrezygnuje z przebywania na naszej stronie. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na bounce rate jest czas wczytywania strony. Użytkownicy bardzo szybko tracą cierpliwość i jeżeli strona nie będzie w stanie wczytać się w kilka sekund to najpewniej zrezygnują z wizyty na niej.

Następnym czynnikiem który będzie miał przełożenie na wskaźnik odrzuceń jest brak wyraźnego wezwania do działania czyli przycisku Call-to-action.

Kiedy jednak nie należy się przejmować wysokim wskaźnikiem bounce rate? Może to dotyczyć na przykład bloga. Tam stali czytelnicy odwiedzają tylko na chwilę stronę główną aby sprawdzić czy nie pojawił się nowy wpis. Wskaźnik bounce rate będzie więc w takim przypadku bardzo nie miarodajny.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *