Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarce internetowej to takie działania, które mają na celu zwiększenie widoczności danej witryny w wynikach wyszukiwania. Najczęściej pozycjonowanie jest oparte na technikach zbliżonych do wytycznych popularnych wyszukiwarek. Często jest wykonywane jest razem z działaniami SEO.

Pozycjonowanie stron w Nowym Sączu.

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Kiedy wpisujemy w wyszukiwarce Google jakieś hasło, to jako odpowiedź na nasze zapytanie wyświetla się pewna lista stron internetowych, które są przez wyszukiwarkę ocenione jako najlepiej pasujące do szukanego hasła. Ta lista to swoisty ranking witryn, który wcale nie jest ustalany jako spis stron od najlepszych do najgorszych. Często webmasterzy i profesjonalne agencje marketingu internetowego pomagają witrynom osiągnąć lepszą pozycję właśnie poprzez pozycjonowanie stron internetowych.

Strona wyników wyszukiwania przedstawia się zazwyczaj następująco: pierwsze trzy wyniki w kolumnie pionowej oraz wyniki znajdujące się z boku oznaczone są znakiem “Reklama”. Co znaczy, że za to miejsce wyświetlenia trzeba zapłacić. Za wyświetlanie stron w tych konkretnych miejscach (w bloku reklamowym) odpowiada usługa Google AdWords.

W pozycjonowaniu interesują nas przede wszystkim jednak tzw. naturalne (organiczne) wyniki wyszukiwania, czyli witryny, które znalazły się na liście wyników wyszukiwania bez odprowadzenia opłat na rzecz Google. W aktualnej wersji jest ich dziesięć na jednej stronie, a pod nimi mogą także ukazywać się reklamy.

Warto wiedzieć, że strona z wynikami wyszukiwania może mieć różny wygląd w zależności od tego, co wpiszemy w wyszukiwarkę. Także ilość pozycji, które znalazły się na pierwszej stronie wyszukiwania, może być różna. Zależy to m.in. od tego, czy określimy lokalizację wpisując na przykład: pozycjonowanie stron w Nowym Sączu.

Od czego zależy kolejność stron w wynikach wyszukiwania?

Kolejność, w jakiej wyświetlane są strony internetowe nie jest przypadkowa. Jeśli pominiemy płatne wyniki, na najwyższym miejscu znajdą się te strony, które zostały ocenione, jako najbardziej pasujące do wpisanego do wyszukiwarki zapytania. Listę stron w odpowiedniej kolejności tworzy tzw. algorytm wyszukiwarki Google. Szczegółowy sposób działania algorytmu nie jest podany do publicznej wiadomości. Niemniej jednak znane są czynniki, które wpływają na pozycję stron w wynikach wyszukiwania. Takich czynników jest około dwustu i dzielą się zasadniczo na dwie grupy:

1) czynniki dotyczące treści strony i jej działania

2) czynniki dotyczące popularności strony w Internecie

W pierwszej grupie znajdą się m.in. takie elementy jak: ilość treści na stronie, występowanie słów kluczowych, częstotliwość publikowania nowych treści, obecność słów kluczowych w adresie URL, unikalność treści, szybkość ładowania strony oraz optymalizacja kodu HTML strony.W drugiej grupie znajdują się czynniki wiążące się przede wszystkim z obecnością linków (odnośników), prowadzących do danej witryny z innych stron internetowych. W tym względzie istotne są przede wszystkim takie elementy jak: ilość i różnorodność stron internetowych, które zamieściły odnośniki do danej strony, łączna ilość linków z innych stron www, jakość stron internetowych linkujących dana stronę (ilość użytkowników) oraz obecność w social media (Facebook, Twitter, Google+).
Działania mające na celu zintegrować i zoptymalizować elementy z obydwu grup, aby pozycja danej strony wzrosła, warto powierzyć specjalistom. Pozycjonowanie stron internetowych to nieustanna, cykliczna i systematyczna praca,  której nie można zaniedbać, jeśli chcemy osiągnąć sukces w e-biznesie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *