Jak nie dać się oszukać na Black Friday?

Każdy z nas czeka na Black Friday, ale nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że łatwo będziemy mogli spotkać nieuczciwych sprzedawców. Black Friday, coroczne święto zakupów, przynosi za sobą nie tylko okazje cenowe, ale również ryzyko oszustw i pułapek dla konsumentów. Więc jak robić zakupy i nie zostać oszukanym?

Co to jest Black Friday?

Black Friday -znane jako ogromne wydarzenie handlowe, to moment oczekiwany przez wiele osób na całym świecie. Co roku miliony ludzi z niecierpliwością wyczekują tej okazji do zakupów po promocyjnej cenie. To wydarzenie rozpoczyna sezon zakupowy przed Świętami Bożego Narodzenia najczęściej wypada ono w ostatni piątek listopada i stanowi doskonałą okazję do zdobycia produktów w obniżonych cenach. Black Friday, jest obchodzone w wielu krajach, ale szczególną popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zgodnie z prawem rozpoczyna się dzień po Święcie Dziękczynienia. Niektóre promocje trwają nawet cały tydzień, co stwarza termin „Black Week”.

O czym trzeba pamiętać przy zakupach podczas Black Week?

W czasie Black Week przed wzięciem się za zakupy najlepiej najpierw zrobić sobie listę potrzebnych rzezy, aby uniknąć impulsywnych zakupów. W trakcie zakupów niezwykle skutecznym sposobem na sprawdzenie czy nie jest się oszukanym jest sprawdzanie historii cen przed wprowadzeniem obniżki. Dzięki temu dowiemy się, czy aktualna promocja z okazji Czarnego Piątku to faktycznie najniższa cena, czy sztucznie napompowana promocja. W przypadku zakupów na stronach internetowych dobrym sposobem jest również porównywanie ceny produktów przy użyciu porównywarki cen i upewnienie się, że rzeczywiście otrzymujesz ofertę w najniższej cenie. Sprawdzaj czy adresy stron na których kupujesz są zaufane a obok https:// znajduje się zamknięta kłódka. Kupuj jedynie na stronach internetowych znanych i renomowanych sprzedawców. Warto również sprawdzić warunki promocji zwłaszcza jeśli dotyczą zwrotów, gwarancji czy opłat dodatkowych. Z okazji Black Friday nie znajdziemy tylko atrakcyjne oferty w promocyjnych cenach ale również oferty przy, których trzeba zachować szczególną uwagę co do sprzedawców, którzy chcą nas oszukać.

Zakupy w Black Friday

Jak rozpoznać wiarygodność sprzedawcy?

Za każdym wiarygodnym sklepem internetowym stoi jakaś firma lub osoba prowadząca tą działalność. Jej dane powinny być łatwe do znalezienia na stronie internetowej sklepu – najczęściej znajdują się w zakładce „Kontakt” lub innym miejscu. Muszą być również przedstawione w przejrzysty sposób, konieczna jest przynajmniej nazwa firmy, jej numer NIP i adres. Nie daj się zwieść ogłoszeniom o „niesamowitych okazjach” z nieznanych źródeł w większości przypadków mogą to być oszustwa. Analizuj opinie klientów, jest to sposób dzięki któremu łatwiej będzie ci analizować czy dana oferta nie jest fałszywa. Poza opiniami warto sprawdzić czy firma jest obecna w sieci. Uczciwe sklepy zazwyczaj mają swoje profile na portalach społecznościowych, a linki do nich można znaleźć w stopce witryny. Warto nie zapomnieć, że zgodnie z prawem klient ma 14 dni na zwrot towaru czyli odstąpienie od umowy z jakiegokolwiek powodu np. jakości produktów jaka została nam dostarczona. Nie można zapominać o czujności przy zakupach w sklepie stacjonarnym. Tam również możemy być oszukani przez sprzedawcę.

Zobacz nasz poprzedni wpis Żele pod prysznic – jak wybrać odpowiedni?

Możesz również polubić…