Obrzęk limfatyczny – jak leczyć w domu?

Obrzęk limfatyczny należy zawsze skonsultować ze specjalistą, ale leczenie może odbywać się nie tylko w gabinecie. Nowoczesne urządzenia do terapii obrzęków limfatycznych doskonale sprawdzą się do leczenia w warunkach domowych. Wyjaśniamy, jakie metody stosuje się w leczeniu schorzeń limfatycznych, a jakie metody leczenia można wykonać samodzielnie.

Obrzęk limfatyczny - wibroterapia Vitberg RS

Obrzęk limfatyczny co to jest? Czy wibroterapia może pomóc?

Obrzęk limfatyczny to obrzęk spowodowany niefizjologicznym zastojem limfy. Jest stanem przewlekłym, którego nie należy lekceważyć. Oprócz cierpienia fizycznego obrzęk limfatyczny ma również negatywną stronę psychiczną, estetyczną i społeczno-ekonomiczną. Wpływając na jakość życia, ograniczają aktywność. I choć trudno je całkowicie wyleczyć, to można je skutecznie wyeliminować. W tej czynności działa wspomagająco terapia uciskowa lub wibroterapia. O szczegółach wibroterapii później, a jakie są przyczyny obrzęku limfatycznego?

Przyczyny obrzęku limfatycznego – skąd bierze się obrzęk?

Obrzęk limfatyczny dzielimy na: obrzęk wtórny i obrzęk pierwotny.

Obrzęk limfatyczny wtórny – przyczyny

Najczęstszą przyczyną obrzęku limfatycznego, są operacje chirurgiczne przez które zostały uszkodzenie lub usunięcie węzłów chłonnych, przebyte nowotwory i współistniejąca zakrzepica żył głębokich.

Obrzęk limfatyczny pierwotny

Nieprawidłowe wykształcenie naczyń limfatycznych jest wynikiem wrodzonej, przewlekłej choroby i nieprawidłowości. Objawiać się tuż po urodzeniu.

Obrzęk limfatyczny przyczyny - wibroterapia.pro

Konsekwencje obrzęku limfatycznego – czego należy się spodziewać?

Zwykle obrzęk limfatyczny kojarzymy z obrzękiem kończyn dolnych i górnych. Jest to jednak znacznie poważniejsze schorzenie. W ciężkich stadiach może powodować słoniowaciznę. Skóra zaczyna twardnieć, staje się szorstka, pojawia się przez to rogowacenie naskórka. Głównym objawem obrzęku limfatycznego jest narastający obrzęk, który powoduje dysfunkcję kończyn i zmiany w układzie kostno-stawowym. Jak możemy zapobiec takim komplikacjom? Zidentyfikuj obrzęk limfatyczny na wczesnym etapie i rozpocznij leczenie. Jesteś w stanie leczyć się farmakologicznie oraz odpowiednimi zabiegami takimi jak drenaż limfatyczny czy wibroterapia. Przeczytaj więcej o obrzęku limfatycznym.

Drenaż limfatyczny i wibroterapia – na czym polegają te zabiegi?

Co to jest drenaż limfatyczny? To zabieg, którego zadaniem jest usprawnienie krążenia limfatycznego. Działa wspomagająco, obrzęk w naszym ciele zostanie zlikwidowany. Możemy przeprowadzić manualny drenaż limfatyczny ale także za pomocą specjalnych urządzeń. Manualny drenaż limfatyczny to masaż, który opiera się na odpowiedniej kombinacji ruchów okrężnych, które jednocześnie pompują ruchy wykonywane z lekkim naciskiem. Ważne jest aby ruchy miały kierunek dosercowy.

Wibroterapia zaś to zabieg, który możesz wykonać w poradni w swojej okolicy lub nawet w domu. Wibracje aparatu masującego zapobiegają cofaniu się limfy w zastawkach naczyń limfatycznych. Pobudzane są pompy mięśniowe, umożliwiające przepychanie limfy w górne części ciała. Co za tym idzie – usprawniony przepływ limfy redukuje oraz zapobiega powstawaniu nowych zastoin i obrzęków. Dowiedz się więcej na stronie www.wibroterapia.pro

Obrzęk limfatyczny leczenie - wibroterapia

Leczenie obrzęku limfatycznego – inne sposoby

Oprócz tradycyjnych metod takich jak masaż, ucisk, gimnastyka czy manualny drenaż limfatyczny, pomocna może być również wibroterapia i leczenie obrzęków limfatycznych może być o wiele lepsze. Terapia wibracyjna nie skupia się na rehabilitacji jednej kończyny ale oddziałuje na całe ciało. Wzmacnia naczynia limfatyczne, wzmacnia mięśnie żył i działa wspomagająco dla tkanki podskórnej. Bandażowanie lub terapia uciskowa to szczególna metoda ucisku na opuchnięte kończyny dolne lub górne za pomocą bandaży elastycznych lub pończoch. Najwyższe ciśnienie skierowane jest obwodowo i stopniowo spada w kierunku serca. Jego celem jest ułatwienie przepływu węzłów chłonnych. Stosowanie odzieży uciskowej – jej celem jest zapobieganie powstawaniu i narastaniu obrzęków limfatycznych oraz poprawa codziennego komfortu funkcjonalnego pacjenta. Ćwiczenia ruchowe – przywraca to ruchomość opuchniętej kończynie, poprawia krążenie i uciska kończynę.

Zobacz nasz poprzedni wpis – Jaki tusz do drukarki wybrać?

Możesz również polubić…