Wystartowała budowa największego obserwatorium radiowego na świecie

Nie tylko wysyłanie coraz to nowych obiektów oraz teleskopów kosmicznych w przestrzeń kosmiczną ma kluczowe działanie odkrywcze, ale również budowanie nowych, ulepszonych i rozbudowanych o nowe funkcje obserwatoriów naziemnych. Niedawno na Ziemi rozpoczęła się budowa nowego, bardzo czułego obserwatorium radiowego nowej generacji – Square Kilometre Array (SKA), będzie to najnowocześniejszy i największy radioteleskop na naszej planecie. Może być to porównywalny ewenement, jak kosmiczny teleskop hubble’a, który od kilku lat pomaga naukowcom oraz pokazuje etapy gwałtownej eksplozji.

Teleskopy Radiowe
Teleskopy radiowe

Największy do tej pory teleskop radiowy znajduje się w Obserwatorium Arecibo. Układ słoneczny z użyciem teleskopu jeszcze nigdy nie zostanie tak dokładnie sprawdzony oraz zmierzymy się z największym wyzwaniem, jakim jest zbadanie Wszechświata. Ogromny obiekt naukowy będzie pozyskiwał sygnały na dwóch kontynentach, w różnych częściach Ziemi.

Teleskop pozwoli dokładnie zbadać przestrzeń kosmiczną

Mimo że budowę teleskopu rozpoczęto dopiero teraz, pomysł na niego wyszedł na światło dzienne już w latach 90 XX wieku. Było wiele planów odnośnie rozpoczęcia budowy, a jej koniec miał przypaść już na koniec 2024 roku. Niestety nie udało zrealizować się tych obietnic, dlatego pierwszych obserwacji możemy się spodziewać dopiero za kilka lat. W kolejnych tygodniach praca nad wybudowaniem radioteleskopu będzie aż wrzała. Pomysł na Square Kilometre Array to rezultat międzynarodowej współpracy, a udział w nim bierze aż 20 różnych państw. Główna siedziba instrumentu jest w Jodrell Bank Observatory, który należy do Uniwersytetu Manchesteru. Inżynierowie wybrali, że obserwatorium powinno się znaleźć na półkuli południowej, dlatego, że wykrycie układu gwiazd i Drogi Mlecznej tam jest najłatwiejsze, a emisja inferencji elekromagnetycznej najniższa.

Obserwatorium teleskopowe
Obserwatorium teleskopowe

Obserwatorium radiowe da nam nowe możliwości

SKA pozwoli na zbadanie częstotliwości od 70MHz do 10GHz, bez wahania można powiedzieć, że będzie 50 razy bardziej czuła na sygnał z kosmosu od wszystkich teleskopów zbudowanych wcześniej, do 2013 roku. Nazwa pochodzi od tego, że przewidziano iż powierzchnia tej sieci radioteleskopów będzie wynosiła około jeden kilometr kwadratowy. W skład tego wejdzie aż ponad 100 tysięcy anten w zachodniej Australii oraz 197 w RPA. Da to naukowcom ogrom nowych możliwości, a odkrycia o wszechświecie przejdą do historii.

„Teleskopy radiowe w Obserwatorium SKA będą ogromnym przedsięwzięciem naukowym w historii ludzkości” – są to słowa dyrektora generalnego Organizacji SKA – Philipa Diamonda. Dodał również, że był zaangażowany w ten projekt przez 30 lat, dlatego zobaczenie rozpoczęcia budowy dało mu ogromną radość i satysfakcję oraz jest to doniosłym wydarzeniem.

Gdy będziemy mogli uruchomić już Obserwatorium SKA, uruchomi się jego niesamowita czujność, aby wykrywać sygnały radiowe emitowane przez źródła w odległości o miliardy lat świetlnych. Będzie to przełom w postaci wkroczenia w nową erę radioastronomii. Być może umożliwi to naukowcom zgłębienie się w tajemnice ciemnej energii i materii. Zobacz również nasz inny artykuł.