Jak reagować na negatywne opinie o firmie?

Jak reagować na negatywne opinie o firmie?

Nikogo nie powinno dziwić iż w internecie, gdzie każdy może praktycznie bez konsekwencji wyrazić swoją opinię jesteśmy zawsze narażeni na krytykę ze strony innych. Skutki takiej krytyki mogą być bardzo negatywne nie tylko dla pojedynczych osób ale również dla działalności danej firmy a przez to przełożyć się na dużo mniejsze zyski. Postaramy się zatem w tym artykule podpowiedzieć wam jak reagować na negatywne opinie o firmie aby nie popsuły one znacząco wizerunku danego biznesu.

negatywne opinie

negatywne opinie

Na samym początku przyjrzyjmy się jednak skąd pochodzą krzywdzące opinie. Pierwszym ich źródłem są tak zwani hejterzy. Mowa tutaj o osobach które zwyczajnie czerpią przyjemność z samego faktu krytykowania i ich opinie najczęściej nie mają pokrycia w rzeczywistych faktach.
Kolejnym źródłem negatywnych opinii jest krytyka produktów jak i usług. Najczęściej opinie tego rodzaju będą dotyczyć szczegółowych wad danego produktu lub usługi. Także niezadowolenia z jakości serwisu czy też poziomu realizacji zlecenia.

Innym źródłem negatywnych opinii jest krytyka ze strony samych pracowników, którzy mogą skarżyć się na warunki pracy czy szefostwa. Ostatnim źródłem negatywnych opinii jest najczęściej konkurencja. Firmy dla których stanowimy bezpośrednią konkurencję na rynku będą próbowały podkopać naszą pozycję. Doprowadzi to iż posuną się nawet do negatywnych opinii na temat danej firmy.

 

Jak zatem radzić sobie z negatywnymi opiniami? Najważniejsze jest monitorowanie pojawiających się opinii o naszej firmie. Wykorzystując profesjonalne narzędzie będziemy w stanie monitorować na bieżąco wszystkie komentarze dotyczące naszej działalności. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli bardzo szybko odnaleźć negatywne opinie na nasz temat jakie pojawiły się w sieci ale również dowiedzieć się za co doceniają nas inni klienci.

Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie najważniejszych dla danej branży witryn opiniotwórczych. Gdy rozpoznamy już które miejsca należą do najpopularniejszych pod względem komentarzy na temat naszej firmy będziemy w stanie podjąć odpowiednie kroki. Na bieżąco śledzić wpisy i odpowiadać na komentarze użytkowników. Udzielenie odpowiedzi i ustosunkowanie się do zarzutów to kluczowy element strategi walczenia z niepochlebnymi opiniami.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *