Jak wykorzystać błąd 404 do zatrzymania klienta na stronie?

Jak wykorzystać błąd 404 do zatrzymania klienta na stronie?

Serfując w internecie na pewno każdemu z was zdarzyło się trafić na stronę która zamiast żądanej zawartości zwróciła komunikat o treści Error 404. Jest to standardowy kod błędu który wyświetlany jest w sytuacji gdy wpiszemy nieprawidłowy adres URL lub trafimy na stronę poprzez błędny odnośnik. Brak dodatkowej informacji na takiej stronie błędu sprawi, że najpewniej użytkownik opuści daną stronę i do niej już nie wróci. Można jednak sprawić aby było zupełnie inaczej. W tym artykule podpowiemy wam jak wykorzystać błąd 404 do zatrzymania klienta na stronie.

błąd 404

błąd 404

Wyjaśnijmy na samym początku dlaczego strona 404 się w ogóle pojawia. Jest to spowodowane problemami technicznymi. Dana strona może połączyć się z serwerem ale ma problem ze zlokalizowaniem wymaganych treści gdyż pliki mogły zostać usunięte, mogły być skonfigurowane w błędny sposób, dostęp do danych treści mógł wygasnąć lub dany towar na stronie stał się nieaktualny.

Na całe szczęście wszelkie tego rodzaju błędy można wykorzystać na naszą korzyść. Jak tego dokonać? Musimy sobie uświadomić, że tego rodzaju strona powinna pełnić rolę informacyjną. Wstępnie informuje ona internautę, że nie znajdzie już tutaj tego czego szuka. Nie można jednak zostawić go w takiej sytuacji samemu sobie. Jednym ze sposobów na przekierowanie klienta do innych wartościowych treści jest umieszczenie na stronie błędu 404 odnośników do innych zakładek na naszej stronie. Alternatywą może być też odesłanie klienta do innych przedmiotów które mogą go zainteresować. Jest to szczególnie przydatne w przypadku sklepów internetowych i pozwoli zatrzymać klienta dłużej na stronie.

Istotna jest też szata graficzna strony z błędem 404. Powinna ona wpisywać się w stylistykę całej witryny. Przez ten fakt użytkownik będzie najpewniej widział pozostałe elementy nawigacyjne strony takie jak górne menu czy też stopka.

Jak zatem widać dobre przygotowanie strony z błędem 404 pozwoli skutecznie zatrzymać klienta na stronie a przez to zwiększyć szansę, że dokona on konwersji na naszej stronie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *