Jak powinien być urządzony idealny pokój dla ucznia?
Jak powinien być urządzony idealny pokój dla ucznia?
Nieubłaganie zbliża się już koniec wakacji. Najwyższy więc czas aby przygotować się do roku szkolnego. Nauka wymaga skupienia i odpowiedniego miejsca. Warto zatem zadbać o odpowiednie przygotowanie pokoju do nauki dla naszej pociechy. W tym poradniku postaramy się zatem podpowiedzieć wam jak powinien być urządzony idealny pokój dla ucznia.
Zacznijmy od ścian i ich koloru. Pokój do nauki to zazwyczaj też pomieszczenie do zabawy. Warto z tego też względu wybrać jakiś neutralny, najlepiej pastelowy kolor. Wszelkiego rodzaju jaskrawe i bardzo żywe kolory mogą bowiem dekoncentrować podczas nauki. Idealnymi wyborami kolorystycznymi będą zatem błękit, mięta, żółty lub też biel.
Kolejnym elementem jest odpowiednie rozdzielenie przestrzeni do nauki od tej do wypoczynku. Jeżeli pokój naszej pociechy ma raczej małe wymiary lub też jest dzielony z innym dzieckiem to warto wyraźnie rozdzielić. Można do tego celu użyć parawanu, zasłony czy też regału na książki.
Jednym z najważniejszych elementów pokoju dla ucznia jest biurko. Należy wybrać odpowiednio duże i upewnić się, że będzie ono posiadać regulację wysokości. Zazwyczaj biurko powinno posiadać szerokość od 80 do 90 centymetrów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę aby biurko znalazło się w najlepiej oświetlonym miejscu w całym pomieszczeniu. Optymalnym wyborem będzie zatem wybór miejsca przy oknie. Jeżeli planujemy ustawienia biurka bokiem do okna to pamiętajmy o zasadzie iż dla praworęcznego dziecka biurko powinno stać lewym bokiem do okna tak aby nie zasłaniać światła w trakcie pisania.
Innym istotnym elementem pokoju do nauki jest krzesło. To od niego zależy komfort nauki naszej pociechy. Obecnie dostępne na rynku fotele młodzieżowe występują w wielu wariantach. Pamiętajmy zatem o tym aby był on dobrze wyprofilowany i zapobiegał powstawaniu wad postawy.
Na sam koniec nie zapomnijcie o miejscu na biblioteczkę. Półki powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości tak aby dziecko miało do nich dostęp bez konieczności stawania na palcach lub podkładania czegoś pod nogi.