Jaki wybrać szablon na bloga lub stronę www?

Jaki wybrać szablon na bloga lub stronę www?

Wygląd naszej strony czy też bloga ma bardzo duże znaczenie na to jak będą odbierać nas klienci. Na rynku obecnie dostępnych jest cała masa szablonów z których część jest darmowa a za część należy zapłacić aby móc z nich skorzystać. Dzisiaj postaramy się więc podpowiedzieć jaki wybrać szablon na bloga lub stronę www.

szablon

szablon

Najważniejszym dylematem zatem będzie decyzja o tym czy zdecydować się na szablon darmowy lub też płatny. Jedno jak i drugie rozwiązanie ma zarówno swoje wady jak i zalety. Postarajmy się zatem przyjrzeć jak one wyglądają.

Zacznijmy od darmowych szablonów. Do ich zalet na pewno należy zaliczyć to, że nie musimy uiszczać za ich użytkowanie żadnych opłat. Będziesz musiał jednak w przypadku takiego darmowego szablonu poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z tym jak działa gdyż zazwyczaj tego rodzaju darmowe rozwiązania nie mają dokumentacji technicznej lub jest ona bardzo okrojona.

Darmowy szablon jest znakomitym rozwiązaniem dla początkujących którzy chcą sprawdzić jaki wygląd strony mogą osiągnąć bez inwestowania dużych kwot.

Do wad takiego rozwiązania należy dodać bardzo ograniczone możliwości ustawień szablonu. Zazwyczaj aby dokonać jakiś konkretnych zmian w wyglądzie strony będziesz musiał wprowadzić je ręcznie w kodzie strony. Najczęściej więc darmowy szablon użytkowany jest w takiej formie w jakiej prezentuje się w wersji demo.
Wadą jest też wspomniany wcześniej brak pomocy technicznej. Zazwyczaj nie ma nawet możliwości skontaktowania się z autorem szablonu aby zasięgnąć jakiejś porady. W wersji optymistycznej szablon będzie miał własne forum gdzie będzie można chociaż podpytać nieco bardziej doświadczonych użytkowników co nieco na temat jego modyfikacji.
Dodatkowo jeżeli szukasz bardzo rozbudowanej funkcjonalności o skomplikowanej strukturze graficznej to z całą pewnością darmowe szablony ci tego nie zapewnią.

A co z szablonami płatnymi? Ich zaletą jest na pewno dużo większy wybór oraz możliwość dokonania niemal dowolnych zmian poprzez specjalny kokpit ustawień. Dodatkowo zyskujemy oczywiście pomoc techniczną od autora szablonu. Szablony płatne mają też rozbudowaną dokumentację techniczną którą zawsze możemy się podpierać w razie dokonywania zmian.

Wadą płatnych szablonów jest to, że kupuje się niejako w ciemno gdyż nigdy nie wiadomo jak bardzo rozbudowane będą opcje szablonu oraz w jakim stopniu będzie można dokonywać w nim zmian. Oczywiście do wad można zaliczyć również samą cenę jednak obecnie można znaleźć już bardzo dobre szablony w przedziale cenowym w okolicach trzydziestu dolarów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *