Jak mierzyć efektywność działań w social media?

Pierwsza zasada dotycząca social media brzmi: efektywność działań można i należy mierzyć! Jeśli prowadzisz różne czynności i akcje z zakresu e-marketingu za pomocą mediów społecznościowych, to warto cyklicznie sprawdzać ich skuteczność. Twoja firma zaistniała na Facebooku, YouTube, Instagramie, Twitterze, Google+ oraz na Pinterest? Jeśli tak, to nadszedł czas na oszacowanie, które działania i jakie kanały są dla Twojego biznesu najkorzystniejsze.

Social Media

Social media a konwersja

Mierzenie efektywności działań w social media jest proste, jeśli sięgniemy po poręczne narzędzie, jakim jest Google Analytics. Jego funkcje pozwalają badać, jaką rolę w całościowej strategii e-marketingowej firmy odgrywa aktywność w social media. Korzystając z funkcji Google Analytics, warto przyjrzeć się uważnie trzem raportom, badającym różne aspekty działań w mediach społecznościowych. Pierwszy raport dotyczy wpływu mediów społecznościowych na konwersję. Dostarcza on wiarygodnych informacji na temat odwiedzin w firmie przekierowanych bezpośrednio z kanałów social media, które zakończyły się transakcją pieniężną lub realizacją innego celu, określonego jako priorytet firmy. Ten raport pozwala zmierzyć ilość takich odwiedzin oraz ich wartość finansową. Dzięki temu zyskasz wiedzę o tym, jakie treści udostępnione w social media najbardziej działają na klientów. Możesz także wyciągnąć z tego wnioski, w jaki sposób można podnieść skuteczność działań w internecie.

Skuteczność kanałów społecznościowych

Jeśli firma jest aktywna na wielu kanałach społecznościowych, warto zorganizować działania e-marketingowe tak, aby to Google Analytics było swoistym „centrum dowodzenia”. Będzie to korzystne ponieważ, dzięki pomiarom skuteczności kanałów social media, pozyskasz cenne informacje o tym, z jakiego źródła trafia do firmy największa ilość klientów. Z taką wiedzą możesz skupić swoje siły na angażowaniu użytkowników tych serwisów, które są dla firmy najlepszym źródłem pozyskania potencjalnych klientów. Google Analytics umożliwia sprawdzenie jak wygląda przepływ użytkowników z różnych kanałów social media na firmową stronę. Możesz także pozyskać dane dotyczące porównania całego ruchu na stronie z ruchem wygenerowanym przez media społecznościowe.

Udostępnienia w social media

Tworzenie nowych treści w obrębie firmowej witryny i na kanałach social media może stanowić problem, jeśli nie wiemy, co właściwie interesuje naszych odbiorców, czyli potencjalnych klientów. Aby zyskać wiedzę na ten temat warto zmierzyć, jak odbiorcy reagują na udostępnione treści. Warto zadbać, aby każda firmowa aktywność na kanałach social media mogła być dowolnie udostępniona innym użytkownikom. Prócz użycia przycisków ułatwiających ocenę oraz rozpowszechnienie treści na portalach społecznościowych (słynne „+1” na Google+ oraz „Lubię to” na Facebooku), Google Analytics liczy wszystkie udostępnienia. Dzięki temu dowiesz się, gdzie i jakie treści, zostały ocenione, skomentowane i rozesłane w ramach firmowej witryny, jak i poza nią. To prowadzi do informacji na temat zainteresowań odbiorców. Cykliczne sprawdzanie raportów badających strumień aktywności, pozwala zachować kontrolę nad działaniami e-marketingowymi w social media. Zwiększa także świadomość na temat dostępnych możliwości promowania firmy i sposobów pozyskiwania nowych klientów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *