Jak uzyskać darmowy certyfikat SSL

Jak uzyskać darmowy certyfikat SSL

Na pozycjonowanie strony www ma wpływ bardzo wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest content. W ostatnich latach Google zaczął jednak zwracać coraz to baczniejszą uwagę na bezpieczeństwo użytkowników. W związku z tym w wynikach wyszukiwania Google na wyższe pozycje mogą liczyć witryny internetowe które posiadają certyfikat bezpieczeństwa SSL. W tym artykule omówimy właściwości tego typu certyfikatów oraz podpowiemy jak uzyskać darmowy certyfikat SSL.

darmowy certyfikat ssl

darmowy certyfikat ssl

Wystarczy sięgnąć pamięcią wstecz kilka lat by zauważyć, że stosowanie certyfikatów bezpieczeństwa SSL na stronach www było rzadkością. Nie uwzględniając banków czy innych serwisów związanych z finansami spotkanie strony www z certyfikatem było bardzo mało prawdopodobne. W dzisiejszych czasach certyfikat SSL jest już jednak standardem a w wielu przypadkach jego stosowanie jest nawet obowiązkowe.

Przyjrzyjmy się zatem dostępnym obecnie na rynku certyfikatom SSL. Pierwszy rodzaj to podstawowe certyfikaty. Sprawdzają się one doskonale w przypadku prostych i mało skomplikowanych stron www. Oferują w zamian wyświetlenie ,,zielonej kłódki” w oknie przeglądarki oraz podstawową weryfikację czyli taką poprzez adres mailowy. Ich wydanie zajmuje najczęściej kilka minut.

Kolejnym rodzajem są rozszerzone certyfikaty SSL. Są one skierowane do dużych sklepów czy też biznesowych serwisów. Dają one możliwość bezpiecznego połączenia oraz wymagają rozszerzonej weryfikacji osoby wnioskującej. Ich czas wydania to najczęściej 24 godziny.

Ostatnim rodzajem certyfikatów są te w wersji premium. Są one skierowane do urzędów czy też bardziej prestiżowych sklepów internetowych. Czas ich wydania to najczęściej do siedmiu dni roboczych.

W przypadku podstawowych certyfikatów SSL trzeba wyróżnić jeszcze takie które przypisane są wyłącznie do jednego adresu URL oraz takie które mogą zostać wykorzystane w przypadku wielu adresów ( certyfikaty typu wildcard ). Można je zatem przypisać do głównej domeny jak i wszystkich subdomen.

Głównym celem certyfikatów SSL jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Dzięki nim użytkownik ma pewność, że całość połączenia między serwerem a jego komputerem jest szyfrowana. Daje to większą pewność, że ich dane nie zostaną przez nikogo skradzione. Jest to szczególnie ważne w przypadku sytuacji gdy podajemy newralgiczne dane takie jak numer karty kredytowej czy też przesyłamy dokumenty takie jak skan dowodu osobistego.

W większości przypadków pozyskanie certyfikat SSL wiąże się z pewnymi kosztami finansowymi. Na całe szczęście istnieją też darmowe sposoby na jego pozyskanie. Na przykład dzięki organizacji Let’s Encrypt. Strona organizacji nie pozwala co prawda na wygenerowanie certyfikatu SSL ale będzie to możliwe poprzez specjalny panel administracyjny na serwerze. Wygenerować owy certyfikat możemy za pośrednictwem strony ZeroSSL. Wystarczy skorzystać z odpowiedniej zakładki na wspomnianej stronie i krok po kroku przejść przez cały proces wydawania certyfikatu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *