Crowdfunding jako źródło finansowania firmy

Crowdfunding to dziedzina biznesu która dopiero jakiś czas temu zawitała do naszego kraju. W krajach zachodnich pomaga ona danym organizacjom czy też firmom zebrać bardzo wysokie kwoty przeznaczone na działalność charytatywną lub też biznesową. Z roku na rok finansowanie rozmaitych inicjatyw przez grupy społecznościowe zyskuje na coraz to większej popularności i staje się narzędziem chętnie wykorzystywanym w biznesie, szczególnie w przypadku nowo powstałych firm.

crowdfunding

crowdfunding

Pozyskiwanie środków poprzez zbiórki społecznościowe należy do niezwykle łatwych rozwiązań, jednak aby firma mogła skorzystać z tego rodzaju pomocy finansowej musi spełniać pewne warunki dotyczące jej formy prawnej jak i sposobu zbiórki środków.

Ze względu na obwarowania prawne i związane z tym późniejsze komplikacje firma taka powinna rozważyć zmianę swojej formy prawnej. Niestety nie ma obecnie żadnego idealnego rozwiązania gdyż dla jednej firmy wygodne będzie działanie jako spółka akcyjna a dla inne spółka komandytowa.

Wybór formy prawnej to nie jedyna rzecz którą należy jeszcze rozważyć. Należy się również przygotować na zgłoszenie do  Komisji Nadzoru Finansowego z zawiadomieniem o zamiarze przeprowadzenia akcji promocyjnej. Tego rodzaju zawiadomienie powinno również obejmować plan promocyjny oraz marketingowy. Trzeba również brać pod uwagę to iż Komisja Nadzoru Finansowego może poprosić nas o dodatkowe wyjaśnienia. Może też wymagać wprowadzenia pewnego rodzaju zmian lub poprawek.

Ponadto jednym z problemów dla początkujących biznesów może być wysokość kapitału zakładowego potrzebna do założenia spółki akcyjnej, która umożliwia przyjazny crowdfunding. Wynosi on bowiem przynajmniej 100 tysięcy złotych.

 

W naszym kraju crowdfunding dopiero raczkuje i nie osiąga jeszcze takich wyników finansowych jak za granicą. Mimo tego wpłaty internautów na różnego rodzaju projekty przekraczają w naszym kraju poziom pół miliona złotych miesięcznie. Z takiej formy pozyskiwania środków najchętniej obecnie korzystają muzycy, sportowcy czy też programiści. Młodzi biznesmeni którzy założyli własne działalności. Przedstawiciele platform crowdfuntingowych w naszym kraju zapewniają, że tego rodzaju forma finansowania jest jak najbardziej bezpieczna. Nawet jeżeli nie uda nam się uzyskać odpowiedniej kwoty do sfinalizowania projektu to wpłacający otrzymają wtedy swoje środki z powrotem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *