Wyznacz i planuj cele sprzedażowe – poradnik

Jeżeli prowadzisz własny biznes to na pewno zdajesz już sobie sprawę z tego jak istotne jest planowanie celów sprzedażowych. Jeżeli jednak jeszcze nie podjąłeś trudu ich określenia to dzisiaj przedstawimy krótki poradnik który podpowie jak tego dokonać. Pamiętaj, że cele sprzedażowe powinny być ambitne ale jednocześnie realne do realizacji. Ważne jest też określenie ich ram czasowych.
cele sprzedażowe

cele sprzedażowe

Zacznijmy jednak od początku. Zastanów się zatem i ustal a następnie zapisz swój główny cel sprzedażowy. Jeżeli go nie zapiszesz nie nabierze on realnego wymiaru. Gdy znajdzie się już jednak na papierze nabierze on niejako ,,mocy urzędowej”. Oprócz tego zanotuj jak na koniec danego okresu ( na przykład końcówka roku ) widzisz pozycję swojej firmy, zaplanuj konkretny przychód czy też liczbę sprzedanych towarów lub usług.

 

Dodatkowo zanotuj pośrednie, małe cele sprzedażowe które pozwolą przybliżyć twoją firmę do realizacji tego wcześniej określonego celu. Z racji, że ustaliłeś już główny cel sprzedażowy dobrze jest rozbić ustaloną ilość na poszczególne miesiące czy też nawet dni aby mieć świadomość jak powinna wyglądać sprzedaż dzień po dniu.

Następnie przystąp do przygotowania szczegółowego planu działania, czyli tego jak cele sprzedażowe będą realizowane. Do każdego z celów jakie zanotowałeś dopisz niezbędne do jego realizacji działania. Dodatkowo zawsze zakładaj jakiś konkretny termin realizacji. Ponadto warto sporządzić również listę zasobów jaka może być konieczna do realizacji danego celu. Jakie zdolności będziesz musiał rozwinąć. Jaki budżet przygotować. Jakie koszty należy ponieść aby je osiągnąć.

Na bieżąco warto też monitorować później swoje postępy – rób to co najmniej raz w miesiącu a najlepiej przynajmniej raz na tydzień. Pozwoli Ci to kontrolować cały czas wyniki sprzedaży jakie osiągasz.

Realizując tak ustalony plan nieustannie obserwuj drogę jaką przeszła twoja firma i nie zamykaj się na nowe możliwości. Jeżeli naprawdę marzysz o dużym sukcesie w biznesie i realizacji swoich celów sprzedażowych musisz być zdyscyplinowany i w pełni zaangażowany w to co postanowiłeś wcześniej. Znajdź jakieś dodatkowe bodźce które pobudzą Cię do działania i nie pozwolą aby cele sprzedażowe nie zostały zrealizowane.

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *