Nowoczesne techniki sprzedaży

Czym są nowoczesne techniki sprzedaży? W dzisiejszym artykule postaramy omówić dla Państwa podstawy technik sprzedaży oraz pokazać na czym one się opierają.

nowoczesne techniki sprzedażowe

nowoczesne techniki sprzedażowe

Normą stało się, że od jakiegoś czasu niemal wszystkie firmy handlowe rok rocznie wydają setki tysięcy złotych na szkolenia z zakresu marketingu dla swoich pracowników. Dobry sprzedawca jest obecnie nieodzownym elementem sukcesu w niemal każdej firmie. Nic więc dziwnego, że firmy inwestują w swoją kadrę zajmującą się sprzedażą.

Jakie jednak techniki stosują Ci najlepsi sprzedawcy? Podstawą jest tutaj wywołanie u klienta chęci posiadania danego produktu czy usługi. Można tego dokonać na kilka różnych sposobów. Bardzo często wykorzystywaną techniką jest ta oparta na zasadzie cecha-zaleta-korzyść. Prezentując więc jakiś produkt opisujemy jego cechy i jednocześnie przedstawiamy naszym klientom zalety oraz korzyści jakie z faktu posiadania danej cechy wynikają. Po jednej stronie takiego równania dajemy cenę produktu. Po drugiej natomiast stawiamy wszystkie pozytywne korzyści które tą cenę zwyczajnie przewyższają ułatwiając podjąć klientowi decyzję o zakupie.

Kolejną techniką sprzedażową jest technika pozornego wyboru. Opiera się ona na takim poprowadzeniu dialogu z klientem aby od samego początku miał on przeświadczenie, że to właśnie on podejmuje decyzję.

Inną znaną techniką sprzedażową jest ta polegająca na oddziaływaniu na emocjach klienta. Pierwszy etap tej techniki sprzedażowej polega na wywołaniu u klienta lęku ( emocje negatywne ) poprzez wizualizację sytuacji związanej z negatywnymi emocjami która może się wydarzyć. Następnie przystępuje się do drugiego etapu gdzie u klienta wywołuje się emocje pozytywne. Następuje wtedy tak zwana huśtawka emocji a klient przez krótki czas znajduje się w stanie poznawczego zamglenia. Podejmuje wtedy decyzje zazwyczaj bez analizowania dokładnie treści. Technika ta ma szczególne zastosowanie w relacjach twarzą w twarz i jest bardziej skuteczna jeżeli zostanie wykonana przez dwóch handlowców współpracujących ze sobą.

Inne nowoczesne techniki sprzedaży to te polegające na zasadzie kontrastu. Opiera się ona na ukazaniu różnic między dwoma przedmiotami. Chodzi tu na przykład o pokazanie klientowi najpierw droższego produktu, aby później zaprezentowanie tego o mniejszej cenie. Wywołujemy w ten sposób efekt kontrastu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *