Jak skutecznie wdrożyć protokół https na stronie sklepu www?

Jak skutecznie wdrożyć protokół https na stronie sklepu www?

Już jakiś czas temu Google oficjalnie potwierdziło iż protokół https jest jednym z kluczowych czynników wpływających na pozycję danej strony w wynikach wyszukiwania. Od tamtej pory można zaobserwować zatem coraz więcej witryn które decydują się na wdrożenie protokołu https. Niestety nie zawsze może się to odbyć bezboleśnie dla ruchu na stronie i widoczności w Google. W tym artykule podpowiemy zatem jak skutecznie wdrożyć protokół https na stronie sklepu www.

certyfikat ssl

certyfikat ssl

Zacznijmy jednak od początku. Dlaczego warto zdecydować się na https? Otóż już od dłuższego czasu przeglądarki takie jak Chrome informują użytkowników o niebezpiecznym połączeniu na danej stronie bez certyfikatu SSL. Tego typu komunikat wzbudza więc w użytkownikach natychmiastową nieufność wobec danej witryny. Aby zatem móc cieszyć się wysoką pozycją w Google i mieć pewność iż nic nie odstrasza potencjalnych klientów najlepiej jest wdrożyć certyfikat SSL.

Niestety jak to bywa ze wszystkimi zmianami na stronie mogą one odbić się negatywnie na ruch na stronie oraz widoczność danego serwisu www w wynikach wyszukiwania. Samo Google jasno potwierdza, że w niektórych przypadkach chwilowe spadki są zwyczajnie nieuniknione. Jak zatem przeprowadzić proces wdrażania certyfikatu SSL aby był on jak najmniej bolesny?

Otóż z całą pewnością należy zadbać o odpowiednie przekierowanie adresów na nowe. Każdy adres http powinien być przekierowany na jego bezpośredni odpowiednik z https. Należy wykorzystać do tego celu przekierowanie typu 301.

Należy także przyjrzeć się linkowaniu wewnętrznemu na stronie. Wszelkie odnośniki nawigacyjne i linki wewnętrzne powinny być przygotowane do działania na nowym protokole https. Trzeba też zweryfikować kanoniczne linki – musimy mieć pewność iż mają one na początku przedrostek https.

Istotne będzie również sprawdzenie wszystkich odnośników do plików graficznych oraz arkuszy ze stylami CSS. One też muszą uwzględniać nowy protokół SSL. Bez tego będziemy otrzymywać powiadomienia o błędach typu ,,mixed content” które trzeba bezwzględnie usunąć.

Końcowym etapem będzie weryfikacja nowej wersji strony za pośrednictwem narzędzia Google Search Console. Logujemy się do naszego konta na którym weryfikowaliśmy ostatnio wersję http i teraz przystępujemy do sprawdzenia nowej wersji z zaimplementowanym certyfikatem SSL.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *