Opony całoroczne – czy warto je wybrać?

Opony całoroczne – czy warto je wybrać? Coraz więcej polskich kierowców używa w swoich samochodach opony całoroczne. Z każdym rokiem grupa użytkowników nieznacznie się powiększa. Oznacza to, że całoroczne opony mogą przekonać do siebie coraz więcej kierowców. Czy ten trend ma szansę się utrzymać? Co przemawia za oponami uniwersalnymi? W czym opony wielosezonowe są lepsze od opon sezonowych?

Opony letnie – ulubieniec łagodnego klimatu

Opony całoroczne - czy warto je wybrać?

Opony letnie są wykonane z lepkiej mieszanki gumowej zaprojektowanej w celu zapewnienia maksymalnej przyczepności w warunkach letnich. Opony te oferują doskonałe osiągi podczas pokonywania zakrętów, przyspieszania i hamowania, ale są najlepsze tylko wtedy, gdy temperatura wynosi ponad 40 stopni. Ze względu na lepką gumę, opony letnie zużywają się szybciej niż ogumienie wielosezonowe, co skutkuje znacznie krótszą żywotnością bieżnika.

Opony te są odpowiednie dla samochodów sportowych, pojazdów o wysokich osiągach, pojazdów letnich, kierowców mieszkających w ciepłym klimacie i każdego, kto chce mieć maksymalną przyczepność w lecie.

Opony zimowe – bohater na mrozie

Opony całoroczne - czy warto je wybrać?

Po przeciwnej stronie spektrum, ogumienie zimowe jest przeznaczone do pracy w temperaturach poniżej 40 stopni. Ich mieszanka gumowa została zaprojektowana tak, aby pozostała elastyczna w niskich temperaturach, co pozwala na ciągłą przyczepność w mroźnych warunkach. W wielu przypadkach opony zimowe mają również specjalny wzór bieżnika, który pomaga im „wgryźć się” w śnieg. Mimo że zapewniają lepszą trakcję na lodzie niż opony wielosezonowe, wiele opon zimowych umożliwia montaż metalowych kolców, co zwiększa skuteczność zapobiegania poślizgom.

Opony zimowe są najlepsze dla osób mieszkających w miejscach, gdzie występują znaczne opady śniegu i gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie lub poniżej zera przez dłuższy czas, takich jak północny wschód. Opon zimowych nie można używać przez cały rok, ponieważ w suchych warunkach bardzo szybko się zużywają i niszczą nawierzchnię drogi.

Opony całoroczne i wielosezonowe – co warto o nich wiedzieć?

Opony całoroczne - czy warto je wybrać?

Twój samochód prawdopodobnie wyjechał z fabryki na oponach całorocznych. Jest to opona średnia, która nadaje się do całorocznego użytkowania. Sprawdza się równie dobrze na mokrej i suchej nawierzchni, ponieważ opony uniwersalne twardnieją przy wysokich temperaturach, a przy niskich temperaturach są bardziej elastyczne.

Oczywiście posiadanie opon wielosezonowych nie oznacza jednak, że kierowca może zamontować opony całoroczne i zapomnieć o nich. Choć większość nowych pojazdów jest dziś wyposażana w jakąś odmianę fabrycznie montowanej opony, wciąż istnieją sytuacje, które mogą poważnie zagrozić oponom całorocznym i sprawić, że przekroczą swoje granice.

Zalety opon całorocznych

Ogólnie rzecz biorąc, opony uniwersalne zapewniają wiele korzyści, które dla wielu nabywców mogą przeważyć nad niektórymi ich nieodłącznymi ograniczeniami:

  • Przyzwoita przyczepność na mokrych nawierzchniach dzięki złożonemu wzorowi bieżnika, który pomaga odprowadzać wodę od spodu opony całoroczne
  • Dłuższa żywotność niż w przypadku opon sezonowych
  • Możliwość zastosowania w niemal każdym pojeździe
  • Pewność w różnych warunkach i na różnych terenach

Czy warto kupić opony całoroczne?

Jednym z plusów zakupu opon wielosezonowych jest zaoszczędzenie na nich. Oczywiście, jednostkowy koszt zakupu jest wyższy niż w przypadku modeli sezonowych. Taniej jest jednak zakupić jeden komplet opon, niż dwa. Licząc w ten sposób, na wszystkich kołach można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Ponadto jest coś, co trudno przeliczyć na pieniądze, a ma ogromny wpływ na nasze życie. Mowa tu oczywiście o czasie. Wymiana opon nie należy do najbardziej skomplikowanych zadań, ale i tak trzeba zarezerwować odpowiedni termin. Niestety wulkanizatorzy wraz z nadejściem sezonu są mocno obciążeni pracą. Znalezienie odpowiedniego terminu staje się bardzo trudne. Opony wielosezonowe likwidują ten problem. Korzystanie z usług wulkanizatora staje się koniecznością tylko raz na kilka lat.

Jak zadbać o opony wielosezonowe?

Opony całoroczne - czy warto je wybrać?

Najlepszym sposobem na zadbanie o opony jest ich regularna kontrola. Pod tym względem dbanie o opony wielosezonowe jest takie samo jak o każdy inny element samochodu. Warto również popracować nad swoim stylem jazdy. Tak zwana agresywna jazda może prowadzić do szybszego zużycia opon całorocznych. A mocno zdarte gumy nie są już przydatne.

Sprężarki, uszczelniacze i tego typu urządzenia pod ręką pozwolą na szybką naprawę, co znacząco pomaga w niechcianej sytuacji drogowej, jaką jest przebicie opony. To niewielka jednorazowa inwestycja, która przyda się praktycznie każdemu – nawet początkującemu użytkownikowi samochodu. W ten sposób można również zaoszczędzić na wizycie u mechanika.

W Polsce istnieje wiele stron internetowych sprzedających opony do samochodów. Jedną z nich jest oponyprzez.net, która w swojej ofercie posiada opony wielosezonowe, jak i sezonowe. https://oponyprzez.net/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *