Ból kolana – czym jest kolano biegacza?
Kolano biegacza, to ból kolana który odczuwamy w okolicy rzepki. Zlokalizowany w przedniej części ból kolana, często można zaobserwować w jego okolicach obrzęk kolana. Jest ono najczęściej przypadłością ludzi mocno aktywnych fizycznie, uprawiających sport, najczęściej skakanie lub bieganie. Kolano biegacza to termin dosyć powszechny w użyciu. Osoby uprawiające takie sporty jak: narciarstwo, skoki narciarskie czy piłka nożna, są bardziej narażone na pojawienie się u nich Zespołu pasma biodrowo-piszczelowego, tak więc kierujemy ten artykuł szczególnie do nich.
Ból kolana po bieganiu – objawy i przyczyny
Jednym z głównych objawów tej przypadłości, jest narastający podczas biegania ból kolana. Ten dosyć ostry ból, zazwyczaj ustaje po skończeniu treningu. W większości przypadków powodem bólu kolana mogą być błędy treningowe, takie jak:
- bieganie w zbyt szybkim tempie,
- za długa odległość,
- brak przerw podczas biegania,
- brak odpowiedniego nawodnienia przy wysokiej temperaturze,
Oprócz przyczyn występujących podczas biegania powodować ból kolana może jeszcze kilka innych rzeczy, m.in. przykurcze mięśni, chondromalacja czy częste chodzenie na wysokich obcasach.
Diagnostyka kolana biegacza
Ból kolana może być spowodowany przez długotrwałe i nadmierne przeciążanie odcinka biodrowo – piszczelowego. Odcinek ten, to inaczej struktura w formie taśmy umiejscowiona w bocznej części uda.
W swojej najniżej umiejscowionej części po bocznej stronie kolana pasmo biodrowo-piszczelowe, w czasie swobodnego chodzenia lub biegania bez problemu porusza się nad wyniosłością kostną. Schorzenie tego odcinka to patologia, w której to naturalne przesuwanie się tego odcinka przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu oraz powoduje silny ból kolana. Do badań stawu kolanowego, które warto wykonać, przy podejrzeniu takiego urazu należą: rentgen, ultrasonografia i nowoczesne badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
Kolano biegacza – jak się objawia i jak leczyć ból kolana?
Leczenie zachowawcze przy bólu kolana polega między innymi na włączeniu algorytmu PRICEM – odciążaniu nogi, ograniczenie ruchomości stawu chłodzeniu, kompresji i stosowaniu leków oraz odpoczynku. Pozwala on na to, aby naturalne procesy regeneracyjne leczyły przyczynę bólu w stawie kolanowym. Może wystąpić ostry, bardzo silny ból kolana. Warto wtedy skorzystać z środków o działaniu przeciwbólowym. Uprawianiu sportu w okresie regeneracji trzeba dać spokój, bowiem wykonywać można tylko odpowiednie ćwiczenia. Pamiętajmy też, że stosowanie środków przeciwbólowych tylko zmniejsza odczuwany ból kolana i nie przynosi żadnych innych efektów.
Dolegliwości bólowe mogą występować z przodu kolana, zmniejszenie dolegliwości bólowych, może iść w parze z ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego. Aby zasięgnąć profesjonalnej opinii warto odwiedzić stronę vitberg.com, lub Wibroterapia.com. Wiedzcie, że leczenie kolana biegacza wcale nie musi być długotrwałe. Posiadają oni nowoczesną technologię usuwającą ból kolana, polegającą ona na stosowaniu wibracji i jest tradycyjną oraz bezpieczną terapią fizyczną, akceptowaną w leczeniu chorób, rehabilitacji oraz medycynie sportowej. Nie koliduje z innymi metodami (jak na przykład leczenie farmakologiczne) a zatem można ją stosować dodatkowo przy zabiegach konwencjonalnych.
Ich produkty są powszechnie stosowane w polskich szpitalach oraz sanatoriach, dodatkowo polecają go naukowcy, wykorzystują do pracy doświadczeni fizjoterapeuci. Specjalnie na potrzebę skrócenia czasu rekonwalescencji po urazie kolan oraz wspomagania rehabilitacji dolnych kończyn stworzyli oni moduł kolana Vitberg RS2.
Więcej na temat wibroterapii przeczytacie w artykule klikając tutaj.
Jak można zapobiec wystąpieniu kolana biegacza?
Zarówno w leczeniu zachowawczym kolana biegacza, jak i jego rehabilitacji po ewentualnej operacji duże znaczenie ma trening wzmacniający dla biegaczy. Ćwiczenia wzmacniające są naprawdę pomocne. Leczenia kolana biegacza można jednak uniknąć, poprzez wzmocnienie mięśni. Pomóc w tym może stosowanie odpowiednich ćwiczeń. Więzadła i staw kolanowy, są dosyć mocno obciążone podczas takich ćwiczeń, więc trzeba mieć na uwadze żeby nie przeciążyć ich za bardzo.
Świetnym rozwiązaniem byłoby również kupno tego urządzenia Aparat Bazowy Vitberg RS2. Polecamy je szczególnie sportowcom, w których sporcie przez dłuższy czas się biega. Celem tego urządzenia jest pomoc przy przewlekłych zaburzeniach układów oddechowego, naczyniowego i neurologicznego. Również masaż sportowy i regeneracja po intensywnym wysiłku fizycznym pomaga wrócić do pełnej sprawności. Osoby lubiące aktywność fizyczną, muszą niestety zrezygnować z intensywnych treningów na rzecz zmniejszenia bólu kolan i osiągnięciu pozytywnych efektów. Konieczne będzie również stosowanie się do zaleceń lekarza.