Właściwości i wartości odżywcze orzechów laskowych
Orzechy laskowe właściwości i wartości odżywcze. Bogate w składniki odżywcze orzechy laskowe są pokarmem dla ludzi od czasów starożytnych. Orzechy laskowe uprawiano w starożytnej Grecji i Persji. Orzechy laskowe dojrzewają od września do października. Pamiętaj, orzechy laskowe są zbierane z ziemi, a nie z drzewa. Orzechy laskowe to jadalne owoce leszczyny. Dzikie laskowe orzechy występują w całej Polsce, a także w innych krajach Europy i Azji Mniejszej. Szlachetne odmiany orzechów laskowych rosną na Morzu Śródziemnym (Turcja, Włochy).
Orzechy laskowe właściwości lecznicze i wartości odżywcze
W orzechach laskowych bogatym źródłem jest witamina E, która jest uważana za witaminę płodności i witaminę młodości oraz ma właściwości przeciwutleniające, przeciwutleniacze wspomagają obronę organizmu przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Orzechy laskowe są bogatym źródłem witamin z grupy B są one niezwykle cenne gdyż odpowiadają za wzmocnienie nerwów czyli dobrą pracę układu nerwowego. Wartości odżywcze orzechów laskowych, w 100 g orzechów jest 628 kcal. Składniki odżywcze: białko – 14,9g, węglowodany – 16,7g, tłuszcze – 60,8g, błonnik – 9,7g, cukry – 4,3g. Orzech laskowy zawiera także makroelementy i mikroelementy: żelazo- 4,7mg, wapń-114mg, fosfor-290 mg, magnez- 163mg, potas-680mg,cynk-2,5mg. W 100g orzechów laskowych zawartość witamin to witamina B1-0,6mg witamina E-15mg, witamina K 14,2 µg, witaminę C i witaminę A. Orzechy laskowe bogate są również w nasycone kwasy tłuszczowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, kwas oleinowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy C (omega-6) Kwas α-linolenowy kwas foliowy. Kwasy te są niezwykle ważne dla odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu.
Jedzenie orzechów laskowych wpływa na przyspieszenie spalania przyjmowanego tłuszczu w codziennym żywieniu. Spożywanie orzechów według badań ma pozytywny wpływ na obniżanie złego cholesterolu i podnoszenie poziomu tego „dobrego” HDL to sprawia że przeciwdziałają rozwojowi miażdżycy. Potas który jest w orzechach laskowych reguluje ciśnienie krwi. Ponadto lekarze zalecają spożywanie orzechów laskowych mężczyznom ponieważ wpływają korzystnie na zwiększenie potencji poprzez witaminy z grupy B, które wspomagają wydzielanie hormonów płciowych. Obecność w orzechach witaminy E wstrzymuje występowanie anemii. Ciekawostką jest że wywary z liści i kory orzechów laskowych są uważane za leki do leczenia żylaków w medycynie ludowej.
Olej z orzechów laskowych – właściwości lecznicze
Do tej pory w oleju z orzechów laskowych zidentyfikowano łącznie 16 różnych kwasów tłuszczowych które mają bardzo dobry wpływ na organizm. W medycynie ludowej olej z orzechów laskowych służy do wycierania klatki piersiowej i pleców w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci. Olej z orzechów laskowych jest olejem lekkim, łatwo się wchłania i wnika w głąb skóry. Pobudza krążenie krwi, wzmacnia naczynia włosowate wspomaga regenerację komórek.
Olej z orzechów laskowych – zastosowanie w kosmetyce
Olej z orzechów laskowych ma właściwości ściągające i stabilizujące dlatego polecany jest do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, łojotokowej, trądzikowej i naczynkowej. Jest całkowicie wchłaniany przez skórę. Nie pozostawia tłustej warstwy. Olej z orzechów laskowych działa kojąco i odprężająco na skórę, jest cenionym olejkiem do masażu, olejkiem aromaterapeutycznym i olejkiem do zabiegów spa – łagodzącym stres fizyczny i psychiczny. Oprócz ukojenia i rozluźnienia napiętych mięśni, masaż olejkiem z orzechów laskowych pomaga zregenerować komórki skóry i wzmocnić naczynia włosowate.
Orzechy laskowe zastosowanie w kuchni
Orzechy laskowe zwykle są składnikiem sałatek i dodatkiem do mięsa lub makaronu. Ze względu na delikatną słodycz pasują do dań słodkich, słonych i pikantnych. Z owoców leszczyny możemy też przygotować jak z innych orzechów masło orzechowe, które potem można wykorzystać do deserów, lodów domowych i kanapek. Orzechy laskowe pomimo iż są kaloryczne to bardzo dobra alternatywa dla osób stosujących dietę roślinną ponieważ są wartościowym źródłem białka. Orzechy laskowe są obecnie wykorzystywane w przemyśle cukierniczym i piekarniczym. Najczęściej są wykorzystywane do pieczenia ciast w okresie Bożego Narodzenia. W kuchni możesz także użyć oleju z orzechów laskowych jako dodatek do dekorowania dań i sałatek. Zaleca się przechowywanie ich w ciemnym, nie plastikowym pojemniku, ponieważ ulegną zepsuciu (jełczeniu) pod wpływem ciepła i światła.