Jak ładować auto elektryczne w domu?

Ładowanie auta elektrycznego jest bardzo proste. Nie ma znaczenia czy korzystamy z domowego gniazdka, czy używamy akumulatora. Chodzi o standardową sieć domową i zwyczajne źródło prądu. To prostsze niż może się wydawać i wygląda dokładnie tak samo, jak ładowanie smartfonu, komputera czy tabletu. Nie ma ku temu żadnych ograniczeń prawnych ani bezpieczeństwa. Wystarczy z jednej strony podłączyć przewód do gniazda, z drugiej do auta i gotowe. Ładowanie rozpocznie się automatycznie.

samochód z napędem elektrycznym

Do podłączenia auta elektrycznego potrzebny jest jednak specjalny przewód, który powinniśmy znaleźć w wyposażeniu samochodu. Taki specjalny kabel pozwala na monitorowanie zużycia energii i stanu ładowania auta za pomocą aplikacji mobilnej, która daje również możliwość sterowania przepływem prądu.

Jednym z najlepszych sposobów aby naładować samochód elektryczny, jest wykorzystanie fotowoltaiki, która jest w stanie wygenerować od 290 do 400W. Żeby więc wygenerować 1kWh przez godzinę, muszą pracować równoległe trzy panele fotowoltaiczne. Tego typu ładowanie wymagać musi jedynie słonecznej pogody. Więcej o opłacalności fotowoltaiki znajdziecie na stronie klikając tutaj.

Czy ładowanie samochodów elektrycznych w domu jest bezpieczne?

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest w pełni bezpieczne dla sieci domowej, baterii i szczególnie opłacalne przy taryfie nocnej. W przypadku aut elektrycznych, kwestie bezpieczeństwa podczas procesu zasilania baterii są równie ważne, jak podczas napełniania paliwem baku samochodów spalinowych. Gdy chodzi o auta spalinowe sprawa jest bardzo prosta. Wiemy, że paliwo do nich jest łatwopalne i wiemy też, jakich środków ostrożności należy przestrzegać podczas napełniania baku. Zupełnie inaczej ma się sprawa z autami elektrycznymi, mimo że z prądem mamy styczność od zawsze i na każdym kroku. Ładowanie samochodów elektrycznych to jednak mocno nie to samo, co ładowanie telefonu. Zasada jest podobna, ale przecież trudno porównywać ze sobą moc prądu, z jakim mamy do czynienia w przypadku ładowarek do smartfonów, z prądem wykorzystywanym przez ładowarki samochodowe – zwłaszcza te, które oferują możliwość szybkiego ładowania prądem stałym.

Czy ładowanie samochodu jest bezpieczne?

Gdy jednak zachowujecie standardy bezpieczeństwa, ładowanie samochodu elektrycznego staje się po prostu ładowaniem telefonu, który wymaga więcej prądu.

Ile energii musimy poświęcić na ładowanie auta elektrycznego?

Ładowanie samochodu elektrycznego z domowej sieci jest najwygodniejsze i zarazem najtańsze. Przez blisko 12 godzin ładowania za pomocą domowego gniazdka, jesteśmy w stanie naładować akumulatory do 80% ich pojemności, zależnie od konkretnego modelu auta. W gniazdku domowym płynie prąd przemienny (AC) o napięciu 230V i natężeniu 16A. Pozwala to na dostarczenie od akumulatora mocy ok 2 – 2,3kW w godzinę.

Stacja szybkiego ładowania

Czy warto to robić w warunkach domowych? Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego w domu?

Nie tylko można, ale powinno się ładować samochód elektryczny we własnym domu. Przy średniej cenie kWh w Polsce, czyli 0,50 zł naładowanie samochodu elektrycznego do pełna będzie kosztowało 15-20 zł. Wykorzystując taryfę nocną zmienną G12, gdzie cena kWh spada do 0,25 zł, ładowanie będzie jeszcze tańsze. Trzeba jednak pamiętać, że sam proces ładowania samochodu elektrycznego jest bardzo długi.Jest to kolejny powód dlaczego powinniśmy robić to w nocy. Jako że czas ładowania samochodu jest bardzo długi w warunkach domowych, od czasu do czasu powinniśmy jednak skorzystać z stacji szybkiego ładowania, Gdzie naładowanie auta elektrycznego do pełna, to kwestia parudziesięciu minut. Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne w środowisku miejskim. Z tego powodu właściciele aut elektrycznych korzystają z szybkich ładowarek, stosowanych też na stacjach szybkiego ładowania.

https://internetowo.eu/

Możesz również polubić…