Gigantyczna kara dla Google za nielegalne śledzenie użytkowników. Prywatność kosztuje

Google zostanie zmuszone do pokrycia gigantycznej kary, ponieważ śledziło lokalizację użytkowników smartfonów z Androidem, bez wiedzy właścicieli telefonów. Początek tej sprawy miał miejsce w 2018 roku, ale dopiero teraz odnalazła swój finał. Nie wszyscy będą z niego zadowoleni, firma będzie musiała zapłacić dużą karę finansową, chociaż nie zdecydowała się na pełny proces i Google poszło na ugodę. Mimo tego i tak będzie kosztować ją to kilkaset milionów dolarów.

logo firmy Google

Ogromna kara dla Google. Firma odpowie za śledzenie użytkowników

Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego duże firmy technologiczne zainteresowały się ostatnio prywatnością , to odpowiedź jest jasna – chodzi głównie o pieniądze. Google stara się teraz ukazywać, jak ważna jest na Androidzie prywatność, w niedługim czasie ukażą się kolejne usprawnienia w celu ulepszenia. Kiedyś wyglądało to całkiem inaczej. W 2018 roku na światło dzienne wyszło iż Google zbierało część informacji o lokalizacji użytkowników oraz przechowywało je u siebie na serwerach, mimo że użytkownicy w ustawieniach mieli zaznaczone opcje, by nie być śledzonym. Wszystko przez domyślnie zaznaczaną opcję „Web & App Activity”, użytkownicy nie byli tego świadomi, że zabiera im to informacje o śledzeniu. Miało to miejsce przez kilka lat. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych tematem mocno się zainteresowano, a skargę na Google złożyło aż 40 prokuratorów generalnych z różnych stanów. Możemy już poznać wynik tego zaskarżenia.

Google – kara

Ile wyniesie kara za śledzenie?

Łącznie Google zmuszone będzie do zapłaty aż 391,5 miliona dolarów kary. Również firma obiecała iż informacje o śledzeniu oraz wszelkiego rodzaju zgodach będą bardziej widoczne dla każdego użytkownika. Przy zarobkach Google kara może wydawać się niezbyt duża, to dla firmy i tak jest dużym ciosem. Możemy przypuszczać, że koszty obsługi prawniczej wynosiły także sumy w milionach. Firmę Google czeka również wiele zmian, które będą zmuszeni wprowadzić.

Google i partnerzy

Możemy jedynie domyślać się, czy Google przestrzega wszystkich zasad

Jak dobrze wiemy, Android jest systemem, który obsługuje telefony wielu milionów ludzi z całego świata, dlatego ochrona prywatności powinna stać na najwyższym poziomie, czego firma Google nie do końca dopilnowała. Nie jest to tym samym, co czyszczenie przeglądarki, nie powinniśmy mylić tych obu działań. Tak naprawdę nie wiemy, czy Google przestrzega każdej zasady, którą sam wprowadza, czy jednak stara się to ominąć na różne swoje sposoby. Na szczęście takie sprawy wychodzą na jaw i dowiadujemy się o nich. Miejmy nadzieje, że kara, którą Google otrzymało będzie wystarczającą nauczką i nie posuną się więcej do tego typu działań. Zobacz również nasz poprzedni artykuł: Czy lepiej inwestować w SEO czy też Google Ads?

Możesz również polubić…