Jak obniżyć koszty logistyki?

Jak obniżyć koszty logistyki?

Prowadząc biznes zajmujący się handlem w internecie trzeba zawsze brać pod uwagę, że sporą część ponoszonych kosztów stanowią te ponoszone na logistykę. W związku z tym w poniższym poradniku postaramy się podpowiedzieć wam jak obniżyć koszty logistyki.

Jak obniżyć koszty logistyki

Jak obniżyć koszty logistyki

Po pierwsze na koszty logistyki z całą pewnością maja wpływ ceny pakowania produktów do wysyłki. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju opakowaniach kartonowych, kopertach, taśmach, foli bąbelkowej czy też innych wypełniaczach. Pod tym względem koszty logistyczne można usprawnić na przykład poprzez zamówienie większej ilości tego typu produktów bezpośrednio u producentów takich jak na przykład e-Hurtownia Opakowań. Można wtedy liczyć na dużo bardziej atrakcyjne ceny i rabaty. Podpisując natomiast długoterminowe umowy na zaopatrzenie w tego rodzaju produkty można zyskać jeszcze większe obniżki cen.

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów logistyki jest konsolidacja transportu. Na czym dokładnie to polega? Otóż chodzi tutaj o łączenie różnych przesyłek, które mają trafić w jedno miejsce. Zostaną przewiezione zatem jednym transportem. W zależności od ilości zamówień może to odnosić się do kilku przesyłek zgrupowanych na jednej palecie lub też nawet sporej ilości kontenerów jeżeli mowa o transporcie morskim. Poprzez konsolidację zamówień realizacja nawet drobnych zamówień z odległych zakątków świata staje się opłacalna.

Na logistykę ma również duży wpływ koszt magazynowania. Jeżeli zatem jakaś firma posiada kilka magazynów w całym kraju to ich koszt utrzymania wraz z pracownikami może okazać się znacznie wyższy niż jeden, duży, główny magazyn. Można tym samym przenosząc wszystkie produkty do jednego miejsca znacząco obniżyć koszty logistyczne.

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów logistycznych jest odpowiednia organizacja samej przestrzeni magazynowej. Mowa tutaj o takim ułożeniu asortymentu aby ten najbardziej popularny znalazł się najbliżej miejsca załadunku. Dzięki temu pracownicy nie będą tracić aż tyle czasu na odnalezienie danego produktu i wzrośnie wydajność pakowania przesyłek.

To tylko kilka propozycji na to w jaki sposób można usprawnić koszty logistyki. Jeżeli macie inne pomysły podzielcie się nimi z nami w komentarzach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *