Jak zabezpieczyć się przed duplikacją treści?
Jak zabezpieczyć się przed duplikacją treści?
Dobra widoczność strony w wynikach wyszukiwania zależy od bardzo wielu czynników. Pozycjonowanie stron www opiera się bowiem nie tylko na wprowadzaniu istotnych zmian pod kątem optymalizacji strony ale również unikania pewnych błędów. Jednym z częściej pojawiających się jest duplikacja treści. Algorytmy Google patrzą bowiem bardzo nieprzychylnym wzrokiem na skopiowane materiały. Nawet jeżeli sami nieświadomie skopiowaliśmy treści z jednej podstrony witryny na drugą. Z tego też względu w tym artykule podpowiemy wam jak zabezpieczyć się przed duplikacją treści?
Wspomnieliśmy przed chwilą o nieświadomym kopiowaniu treści. Co dokładnie mieliśmy na myśli? Chodzi tutaj chociażby o sytuację związaną ze sklepami internetowymi i opisami produktów. To właśnie tam może zdarzyć się się, że te same opisy pojawiają się w kategoriach czy też na kilku stronach produktowych. W ten sposób sprawiamy, że potencjał naszej strony pod kątem SEO jest mocno ograniczony.
Co prawda wbrew błędnym przekonaniom, że Google podejmuje radykalne środki w tego rodzaju przypadkach nasza strona nie dostanie bana ale na pewno nie będzie w stanie osiągnąć najlepszych rezultatów. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacją gdy treści są wyraźnie kopiowane przez właściciela strony w celu oszustwa czy też próby manipulacji wynikami w wyszukiwarce.
Od kilku aktualizacji algorytmy Google przykładają coraz to większą wagę do treści na stronach. Sprawdzają ich oryginalność, objętość tekstową, złożoność oraz to w jaki sposób są one nacechowane słowami kluczowymi. Kopiowanie treści od innych, nawet tych najlepszych nie jest zatem dobrym pomysłem i może zwyczajnie przynieść więcej szkody niż pożytku.
Najlepiej zatem postawić na własne publikacje lub też zlecić to zadanie profesjonalnym copywriterom.
Jak jednak walczyć z duplikacją treści taką jak przytoczone na początku opisy produktów w sklepie www? Najprościej będzie oczywiście stworzyć indywidualne produkty do wszystkich produktów i podstron. Oczywiście jest to bardzo pracochłonne i kosztowne. Jeżeli nie mamy na to środków to możemy problem duplikacji treści w obrębie domeny rozwiązać na kilka sposobów.
Pierwszy to wykorzystanie metatagu Rel=canonical który informuje wyszukiwarkę, że jest tutaj znajduje się kopia innej podstrony. Adres zawarty w tym znaczniku powinien kierować do oryginału.
Innym sposobem jest użycie przekierowania 301 czyli przeniesieniu osoby odwiedzającej daną stronę na wskazany przez nas adres. Przekierowanie to mówi również robotom wyszukiwarki Google, że ma indeksować jedynie stroną na którą użytkownik zostanie przeniesiony.