Znaczenie kopii bezpieczeństwa w funkcjonowaniu sklepu www

Znaczenie kopii bezpieczeństwa w funkcjonowaniu sklepu www

Ludowe powiedzenie mówi iż wypadki chodzą po ludziach. Różnego rodzaju błędy i pomyłki nie omijają też jednak różnego rodzaju elektroniki i oprogramowania. Z tego też względu tak istotne jest wykonywanie kopii bezpieczeństwa. Poważna firma nie może w końcu pozwolić sobie na utratę newralgicznych danych od których zależy funkcjonowanie firmy. W tym artykule postaramy się zatem rozważyć jak wygląda znaczenie kopii bezpieczeństwa w funkcjonowaniu sklepu www.

backup danych

backup danych

Wykonanie kopii bezpieczeństwa pozwoli Ci nie martwić się w przypadku różnego rodzaju awarii czy też zawirusowania twojej strony. W ten sposób będziesz w stanie oszczędzić zarówno czas jak i pieniądze jakie musiałbyś przeznaczyć na odzyskanie utraconych informacji. Warto pamiętać też w tym przypadku o kopiach bezpieczeństwa nie tylko samego sklepu www ale też komputerów pracowników. Dobrze by było aby ważne dane znajdujące się na ich komputerach były przechowywanie na centralnych serwerach.

Mówiąc o samym backupie warto postarać się aby był on starannie wykonany. Jak wiadomo różnego rodzaju projekty, dane personalne czy też zdjęcia mogą ulec zniszczeniu w ułamkach sekund. Dlatego też każda prawidłowo wykonana kopia bezpieczeństwa powinna być zgodna z trzema zasadami.

Po pierwsze kopia bezpieczeństwa powinna być wykonana w trzech instancjach. Jednej oryginalnej oraz dwóch zapasowych umieszczonych na różnych nośnikach. W praktyce oznacza to iż na przykład projekty powinniśmy trzymać zarówno na komputerze, zewnętrznym dysku jak i w chmurze internetowej. W taki sposób nawet w przypadku awarii któregoś z nośników nadal będziemy w stanie odzyskać ważne dla nas dane.

Warto też pamiętać aby daną kopię przechowywać na dwóch zupełnie różnych nośnikach. Mowa tutaj na przykład o archiwizacji ważnych danych zarówno na płycie DVD jak i pamięci przenośnej.

Ostatnia zasada mówi o tym iż jedna z wykonanych kopii danych powinna być zawsze przechowywana w zupełnie innej lokalizacji. Wszystko aby ubezpieczyć się na wypadek kradzieży czy też pożaru.

 

Same kopie bezpieczeństwa można również podzielić na trzy rodzaje. Pełną kopię obejmującą wszystkie pliki, kopię różnicową czyli taką w której aktualizowane są jedynie pliki zmienione od poprzedniego pełnego backupu. Ostatnią opcją jest kopia przyrostowa – w tym przypadku kopiowane są wyłącznie pliki dodane od którejkolwiek najnowszej kopii.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *