Jak ustalać ceny żeby zwiększyć zyski?

Jak ustalać ceny żeby zwiększyć zyski?

Nie od dzisiaj wiadomo, że jednym z głównych czynników który decyduje o tym czy dokonamy zakupu danego produktu jest jego cena. Bez względu jednak w jakiej branży operujesz, czy jest to niszowy produkt, sprzedaż sprzętu RTV to musisz dobrać odpowiednią politykę cenową na swoje towary. W tym artykule podpowiemy wam jak ustalać ceny żeby zwiększyć zyski ze sprzedaży.

polityka cenowa

polityka cenowa

Na samym początku ustalania cen warto zastanowić się którą z dwóch podstawowych taktyk ustalania ceny obierzemy. Czy będzie to ta opierająca się na okrągłych cenach czy też ta na cenach z końcówkami. Musicie bowiem wiedzieć, że każdy z tych rodzajów cen jest zupełnie inaczej postrzegany przez klientów. I tak ceny okrągłe czyli na przykład 50 zł są tak zwanymi cenami ,,płynnymi” podczas gdy te z końcówkami typu 19,99 są cenami ,,niepłynnymi”.

Jak twierdzą naukowcy ceny okrągłe są szczególnie przydatne w przypadku towarów które nabywamy pod wpływem emocji. Wtedy konsumenci czują się bardziej komfortowo kiedy mają przed sobą ceny które łatwo przeskanować. Natomiast ceny z końcówkami typu 0,99 lepiej sprawdzają się w odniesieniu do towarów które kupujemy w sposób racjonalny. Wtedy to właśnie klienci chcą dokładnie przemyśleć zakup i lepiej widzą ceny które mają nie pełne końcówki.

 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pewną ciekawą naukową teorię iż cena z mniejszą liczbą sylab jest lepiej widziana przez klientów. Nawet jeżeli nie czytasz jak prezentuje się cena na głos to nasz mózg widząc przed oczami kwotę do zapłaty całkowicie nieświadomie przetwarza tą cenę do fonetycznej wersji. Dlatego werbalizujemy ją całkowicie nieświadomie w naszej głowie.

Ponadto w przypadku sprzedaży w internecie bardzo ważne jest odseparowanie ceny samego produktu od ceny wysyłki. Korzystając z techniki partycjonowania ceny która opiera się na rozbiciu całkowitych kosztów na wiele składowych jesteśmy w stanie przykuć uwagę klienta głównie do ceny podstawowej produktu a nie całkowitego kosztu zakupu.

 

Kolejnym trikiem który warto wykorzystać jest użycie mniejszej czcionki do przypisanych na stronie sklepu cen. Również fizyczna wielkość ceny ma duże przełożenie na percepcję kosztów przez klientów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *