Rebranding a sklep internetowy
Rebranding to proces mający na celu transformację elementów marki lub firmy: produktów, usług, obsługi klientów, komunikacji i identyfikacji wizualnej, czyli logo. Aby dokonać całkowitej przemiany, należy wdrożyć nową strategię przedsiębiorstwa. Często wiąże się to z rozpoczęciem sprzedaży produktów online. Sklep internetowy może być doskonałym sposobem na rebranding firmy lub marki, która do tej pory prowadziła sprzedaż tylko w sklepach stacjonarnych.
Co to jest rebranding?
O rebrandingu mówią chyba wszyscy specjaliści od marketingu. Rebranding to nic innego, jak szereg określonych działań, mających na celu zmianę strategii marketingowej firmy. Decydując się na odświeżenie wizerunku przedsiębiorstwa lub marki dajemy jej szansę na rozwój. Klienci mogą dostrzec jej zalety i bogatą ofertę, a pozytywna opinia o działalności firmy może być odbudowana lub rozpowszechniona. Poniżej przedstawiamy przykłady zmiany identyfikacji wizualnej marki (logotypu lub nazwy firmy).
Sklep internetowy jako element rebrandingu
Jeśli rebranding wiąże się z nowymi kanałami sprzedaży i zmianą sposobu obsługi klienta, to oczywiście warto zainwestować w sklep internetowy. Aby rozpocząć sprzedaż swoich produktów online należy zadbać o sprawnie działającą platformę sklepową. Często nowe marki, które dopiero wkraczają na rynek, zaczynają od otwarcia sklepu internetowego bez rozpoznania rynku e-commerce, co jest obarczone sporym ryzykiem. W dużo lepszej sytuacji są firmy, dla których korzystanie z kanałów e-commerce, oznacza wzmocnienie sprzedaży tradycyjnej, stacjonarnej i lokalnej. Właśnie te przedsiębiorstwa mają szansę na sukces, ponieważ założenie sklepu internetowego jest dla nich rozwojowym krokiem. Jeśli powstanie sklepu online jest częścią strategii rebrandingowej priorytetem powinno być dotarcie do tych klientów, którzy nie mają w pobliżu stacjonarnych sklepów firmy lub marki.
Rebranding a repozycjonowanie
Podczas wdrażania strategii rebrandingowej można zdecydować się także na inne działania wspomagające. Jednym z nich jest repozycjonowanie, które polega na zmianie wartości i wprowadzeniu oferty przygotowanej dla nowej grupy docelowej. Tu także warto skorzystać z kanału sprzedaży e-commerce. Jeśli przykładowo do tej pory produkty marki były kierowane do grupy docelowej w średnim i dojrzałym wieku, można stworzyć osobną platformę sprzedażową dla ludzi młodych, chętnie korzystających z internetu. W ten sposób wizerunek firmy i opinia o jej działalności nie zostaną naruszone, ale rozwiną się w bezpieczny, kontrolowany sposób. Na taki krok często decydują się firmy, które nie mogą zmienić asortymentu, ale zmieniając przekaz reklamowy chcą dotrzeć do nowej grupy docelowej za pośrednictwem sklepu internetowego.