Sprzęt do produkcji wina – jakie akcesoria wybrać ?

Wino domowej robot smakuje wybornie, a do jego produkcji nie trzeba posiadać zbyt wiele. Poza cierpliwością – wino wymaga długiego dojrzewania – potrzebne są owoce, cukier, drożdże winiarskie, woda i opcjonalnie różne dodatki. Tyle, jeśli chodzi o składniki. Oczywiście nie możemy zapominać też o odpowiednich akcesoriach do robienia wina. Jaki zatem sprzęt do produkcji wina przyda się do domowej produkcji?

sprzęt do produkcji wina

Galon – podstawowy sprzęt do produkcji wina

Podstawą przy produkcji wina, jeśli chodzi o odpowiedni osprzęt, z pewnością jest galon, czyli otwierana szklana butla. Naczynie to doskonale sprawdza się zresztą do domowego wyrobu innych trunków, takich jak piwo, nalewki czy miód pitny. Wielkie galony, sięgające nawet 25 l, najczęściej osadzone są w koszyku z tworzywa sztucznego, który posiada wygodne uchwyty. Dzięki nim bez problemu możemy przenosić naszą butlę. Taki plastikowy kosz służy również do ochrony galonu przed stłuczeniem, zaś samo wino przed dostępem promieni słonecznych. Czasem, przy mniejszych butlach, kosz występuje w wersji wiklinowej.

Taki sprzęt do produkcji wina jak galon, może występować w różnych rozmiarach. Oczywiście rozmiar dobieramy do naszych mocy produkcyjnych. Podczas wyboru odpowiedniej butli pamiętajmy jednak, by koniecznie zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie powinna ona być wykonana z dobrej jakości szkła sodowego, zaś kształt samej butli musi zapewniać właściwą fermentację naszego wina.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając sprzęt do produkcji wina?

Większe galony czy mniejsze gąsiory to oczywiście podstawowe sprzęty do produkcji domowych trunków, które należy jeszcze odpowiednio doposażyć.

Uzupełniający sprzęt do produkcji wina:

  1. Korek do balonu – są dwa rodzaj takich korków:
  • gumowy – posiada dziurkę, która umożliwiana zamontowanie rurki fermentacyjnej;
  • stożkowy – wykonany z naturalnego korka; nie posiada on dziurki fermentacyjnej, a zatem służy jedynie do zatykania balonu po zakończonym procesie fermentacji.
  1. Rurka fermentacyjna do wina – umożliwia przeprowadzenie procesu fermentacji wina. Nalewa się do niej odpowiednią ilość wody, dzięki czemu fermentujący trunek zyskuje zabezpieczenie przed natlenieniem i czynnikami zewnętrznymi.
  2. Wężyk do ściągania wina – jest to gumowy wężyk, który posiada szklaną końcówkę. Dzięki niemu możemy ściągnąć wino znad osadu i przelać je do innego naczynia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *