Jak sprawić, by e-mail marketing nie trafiał do SPAMU?
E-mail marketing często bywa traktowany jako SPAM. Nawet jeśli na stronie w prawidłowy sposób umieszczono formularz do pobierania adresów e-mail do wysyłki newsletterów. Problem pojawia się, gdy subskrybenci widzą nasze maile w folderze SPAM lub w skrzynce odbiorczej z ostrzeżeniem, że wiadomość zawiera niepożądany dodatek o charakterze SPAMU. Jak sprawić, aby tak się nie działo? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Jak działają SPAM filtry?
Jeśli chcesz, by Twój e-mail marketing nie był traktowany jak SPAM, należy zaznajomić się z zasadami działania SPAM filtrów. Z taką wiedzą będziesz mógł zaplanować strategię ominięcia ich i podniesiesz efektywność e-mail marketingu. SPAM filtry znajdujące się na serwerach pocztowych subskrybentów i te zainstalowane na ich komputerach, oznaczają SPAM poprzez tzw. obliczanie „spam wyniku”. Jest on zależny m.in. od takich kwestii jak: długość maila i jego treść (np. słowa kluczowe: promocja, zniżka, rabat itp.). Analizie poddany jest także stosunek tekstu do ilości obrazków zawartych w mailu oraz ilość adresatów tej samej wiadomości. Ocenie podlegają także nagłówek i temat wiadomości, w których nie powinno być wielkich liter. Każda wspomniana cecha jest oceniana przez filtr antyspamowy, który przyporządkowuje do wiadomości e-mail odpowiednią ilość spam punktów. Jeśli suma punków przekroczy ustalony poziom, to wówczas e-mail jest traktowany jako SPAM.
SPAM wynik
Warto wiedzieć także, że „SPAM wynik” nie jest dokładnie, jasno i ilościowo określony. Różne serwery mają odmienne filtry, a ponadto z uwagi na znaczną aktywność spamerów, administratorzy i producenci programów antyspamowych podnoszą nieustannie ich wrażliwość. Dlatego często maile, które są tylko „podejrzane”, iż zawierają niechciane treści, trafiają od razu do folderu ze SPAMEM. Właśnie z tego powodu warto zadbać o to, aby e-mail marketing Twojej firmy nie budził najmniejszych wątpliwości, że jest wysyłką pożądaną przez subskrybentów.
E-mail marketing
Aby Twój e-mail marketing nie został uznany za SPAM należy przede wszystkim szanować swoich odbiorców i dbać o nich. Coraz większe znaczenie dla określenia danej poczty jako SPAM ma reputacja nadawcy. Oczywiście zawartość mailingu, analizowana przez spam filtry, też jest ważna, ale każdy odbiorca może zgłosić Twoją korespondencję jako SPAM. Gdy takie zgłoszenia będą częste, to wówczas zostaniesz uznany za spamera i Twój e-mail marketing będzie poważnie zagrożony i nieskuteczny.
Staraj się nie używać załączników do wiadomości e-mail. Jeśli do maila zostaną dołączone pliki w formacie *.zip, *PDF, *.MP3 lub w formie obrazków, cała wysyłka automatycznie staje się podejrzana, zarówno dla odbiorców, jak i dla filtrów antyspamowych. Przede wszystkim należy unikać plików skompresowanych, gdyż powszechnie uważa się, że mogą one zawierać wirusy. Jeśli chcesz przekazać swoim subskrybentom plik w dużym rozmiarze, znacznie lepiej będzie w wiadomości zawrzeć link do danego pliku, który będzie zlokalizowany na Twoim serwerze. Jeżeli użytkownik zainteresuje się pobraniem go i rozpozna nazwę Twojego serwera, wówczas skuteczność e-mailingu wzrośnie.