Jak UX przekłada się na SEO?
Jak UX przekłada się na SEO?
User Experience czyli w skrócie UX to jeden z głównych czynników jaki ma wpływ na sukces danej strony lub sklepu w internecie. Mimo, że strona będzie znajdować się wysoko w wynikach wyszukiwania nie gwarantuje to, że użytkownicy będą zadowoleni z wizyty na naszej stronie i dokonają zakupu. Bardzo duże znaczenie ma właśnie to czy strona jest przyjazna dla użytkownika. W tym artykule postaramy się zastanowić jaki UX przekłada się na SEO.
Na początek zdefiniujmy czym tak właściwie jest UX. Mowa tutaj o doświadczeniu jakie odbiera użytkownik odwiedzając daną stronę. Chodzi nie tylko o graficzną prezentację witryny ale również to w jaki sposób prezentuje ona treści. Także struktura strony ma bezpośrednie przełożenie na to jak odbierana jest dana witryna przez użytkownika. Im bardziej uda nam się wywołać pozytywne wrażenie u użytkownika tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on skłonny skorzystać z naszej oferty. Dobre zaprojektowanie strony pozwoli również utrzymać klienta w obrębie witryny przez dłuższy czas a to z kolei dodatkowo zwiększa szansę na konwersję w sklepie.
Trzeba też w tym miejscu nadmienić iż UX jest całkiem często mylony z tak zwanym UI czyli user interface. Ten drugi stanowi bowiem definicję tego jak odbywa się interakcja pomiędzy użytkownikiem a daną witryną. W co najmniej kilku kwestiach UI i UX dotyczą podobnych elementów można zatem przyjąć, że UI jest jedną ze składowych mających wpływ na dobrze wykonany UX.
Sprawdźmy zatem z czego powinien składać się UX. Po pierwsze będzie to sam wygląd strony. Czy jest ona intuicyjna i atrakcyjna wizualnie dla użytkownika. Dobry UX powinien ponadto odznaczać się konsekwencją w podejściu do designu strony. Wygląd i szata graficzna jest spójna w obrębie strony i wszystkich jej podstron.
Kolejnym czynnikiem składowym dobrego UX jest odpowiednia struktura informacji. Przyjmuje się, że poszczególne podstrony powinny być oddalone od siebie o tylko kilka kliknięć. Jeżeli bowiem użytkownik musi zbyt mocno zagłębiać się w strukturę strony to najpewniej po takim czasie straci cierpliwość i zrezygnuje z jej przeglądania.
Innym czynnikiem jest treść zamieszczana na stronie. Powinna ona angażować użytkownika i wpisywać się w tematykę strony. Kolejnym elementem składowym jest funkcjonalność. Zapewnienie użytkownikowi dostępu do mechanizmów, które znacznie ułatwią obsługę strony przełoży się na większy komfort użytkowania i odczucia klienta względem strony.
UX a SEO
A teraz zastanówmy się czy UX ma też przełożenie na SEO? Jak pokazuje doświadczenie ma pośredni wpływ na pozycjonowanie. Algorytmy Google już od jakiegoś czasu biorą pod uwagę to czy strona jest przyjazna dla użytkownika. Odbywa się to poprzez analizowanie zachowania klientów na stronie. Pod uwagę będzie więc brany czas przeglądania, ilość odwiedzin oraz częstotliwość ponownych wizyt w obrębie witryny.
Wszystkie te elementy przy dobrze zaprojektowanym UX będą na wysokim poziomie i pozwoli to pomóc w pozycjonowaniu danej witryny.