Czym są persony i jak pomagają w sprzedaży?

Czym są persony i jak pomagają w sprzedaży?

Jak mówi mądre przysłowie ,,jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził”. Podobnie jest z treściami zamieszczanymi w sklepie internetowym czy też na witrynie www. Nie ma czegoś takiego jak treść uniwersalna która trafi do każdego użytkownika. Dlatego też zamiast tworzyć komunikaty o ogólnym wydźwięku lepiej jest stworzyć takie które trafią do konkretnego adresata. Tutaj z pomocą przychodzą nam Persony. W tym artykule wyjaśnimy czym są persony i jak pomagają w sprzedaży.

persony

persony

Tak więc persona to zwyczajnie wzór lub też prototyp naszego potencjalnego klienta do którego zamierzamy trafić z naszym przekazem. Poprzez scharakteryzowanie persony możemy wczuć się niejako w osobę klienta i z jego punktu widzenia spojrzeć na nasz produkt czy też usługę. Takie działanie umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb klienta i zasymulowanie procesu zakupowego. Począwszy od bodźców które zachęcają klienta do zakupu aż po moment w którym podejmuje on decyzję zakupową.

Jak można przypuszczać zachowanie danego klienta w ogromnej mierze zależy od jego osobowości i też indywidualnego postrzegania świata. W jaki zatem sposób dowiedzieć się dlaczego dana osoba preferuje tą markę lub też ten sklep? Aby to ustalić należy spojrzeć na klienta nie jako na abstrakcyjny by ale jak na realną personę która posiada swoją historię , upodobania, zwyczaje i emocje które przekładają się w konsekwencji na dną decyzję o zakupie.

W jaki sposób stworzyć więc personę? Aby przygotować personę będą nam potrzebne dane osobowe takie jak wiek, płeć, poziom wykształcenia, status społeczny, informacje o rodzinie czy też miejscu zamieszkania. Dodatkowo przydatne okażą się też informacje o zawodzie takie jak stanowisko, zarobki czy też zakres obowiązków. Te dane jednak jeszcze nie są wystarczające. Są bardzo cenne ale wymagana jest jeszcze garść informacji psychograficznych. Dopiero one mówią nam tak naprawdę kim jest dana osoba. Aby je uzyskać potrzebne jest zadanie pytań związanych z tym jak funkcjonuje dana osoba w życiu codziennym.

Trzeba więc spytać się o życiowe doświadczenia, o to czy dana osoba jest spełniona zawodowo, jak wyglądają jej codzienne rytuały, jakie są jej ambicje, czym się interesuje, co jest dla niej ważne, jakie są jej potrzeby, czy jest zadowolona z życia, jakie są jej obawy itd.

Tego rodzaju pytania związane z codzienną sferą życia są niezwykle istotne i stanowią prawdziwą skarbnicę wiedzy o danym konsumencie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *