Sprzedaż bez działalności gospodarczej

Sprzedaż bez działalności gospodarczej

W erze ciągłej cyfryzacji sposobów na zarabianie pieniędzy za pośrednictwem internetu jest bardzo wiele. Pojawia się jednak pytanie czy decydując się na taką formę zarabiania musimy zakładać własną firmę? Czy sprzedaż bez działalności gospodarczej jest możliwa? A jeżeli tak to kiedy? Postaramy się dzisiaj przybliżyć ten temat.

sprzedaż

sprzedaż

Jak się okazuje nasze przepisy prawne nie definiują dokładnego momentu kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą. W przepisach zawarte są jedynie dwa warunki po spełnieniu których sprzedający będzie zobowiązany do założenia firmy. Tak więc w świetle przepisów sprzedaż prowadzona w celu zarobkowym oraz w sposób ciągły i zorganizowany nakłada na podatnika obowiązek rejestracji firmy.

 

Można więc stwierdzić, że sama chęć zarabiania na sprzedaży obliguje nas do założenia firmy.

 

Kiedy zatem nie trzeba zakładać firmy? Jak wynika z przepisów wtedy gdy nasza sprzedaż ma charakter incydentalny i nie jest nastawiona na zyski oraz prowadzona w zorganizowany sposób. Co zatem gdy prowadzimy sklep internetowy czy też sprzedajemy za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych lub Allegro?

 

Otóż prowadzenie sklepu internetowego ma bezdyskusyjnie charakter ciągły, zorganizowany i jest nastawione na zysk dlatego też niezbędne będzie zarejestrowanie działalności. Sprzedaż na aukcjach internetowych jeżeli jest dokonywana regularnie i w sposób zorganizowany również będzie wymagać założenia własnej firmy.
Natomiast sprzedaż w serwisach ogłoszeniowych jeżeli jest prowadzona incydentalnie nie będzie już od nas wymagać zakładania działalności gospodarczej – to ten wyjątkowy przypadek gdy sprzedaż bez działalności gospodarczej jest możliwa.

Jak zatem założyć firmę jeżeli z litery prawa wynika, że powinniśmy ją posiadać? Niezbędne jest złożenie wniosku CEIDG-1, który jest równocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, kodu PKD, numeru NIP, wyborem formy opodatkowania i zgłoszeniem do urzędu skarbowego.

 

Następnie jeżeli będziemy VATowcami to należy złożyć formularz VAT-R w urzędzie skarbowym  i należy tego dokonać najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży. Ponadto w terminie od 7 dni od rozpoczęcia działalności należy złożyć w ZUS formularze ZUS ZUA lub ZUS ZZA.  Należy tutaj nadmienić, że założenie firmy i wpis do CEIDG nie są związane z żadnymi opatami. Cięży jednak na nas obowiązek odprowadzania składki do ZUS który początkowo wynosi 434,02 zł.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *