Prowadzenie sklepu internetowego: uniwersalne zasady

Aby prowadzenie sklepu internetowego było skuteczne i opłacalne warto przestrzegać kilku uniwersalnych zasad. Sprzedaż online opiera się na zaufaniu i opiniach od klientów, dlatego większość reguł odnosi się do dbania o dobre relacje z użytkownikami sklepu internetowego.

prowadzenie sklepu internetowego

Prowadzenie sklepu internetowego: jak osiągnąć sukces?

Prowadzenie sklepu internetowego jest nieco trudniejsze niż wystawianie na sprzedaż produktów poprzez system aukcji Allegro. Dzieje się tak dlatego, ponieważ sklepy internetowe zazwyczaj nie są wyposażone w system oceniania, więc trudniej jest się przebić ze swoją ofertą na rynku silnej konkurencji.  Skuteczność podejmowanych działań marketingowych i handlowych wyznacza oczywiście zysk, ale nie można być skupionym tylko na tym aspekcie. Trzeba postępować ostrożnie i racjonalnie, aby dążąc do efektywności nie popaść w niełaskę internautów i nie zrazić do siebie potencjalnych klientów.  Oto kilka uniwersalnych wskazówek i zasad, o których warto pamiętać niezależnie od branży i produktów, jakie oferuje sklep internetowy

Uczciwość

Prowadzenie sklepu internetowego warto oprzeć na zasadzie uczciwości. Dlatego sprzedający  powinien przedstawiać dokładne opisy produktów. Najczęstszą skargą polskich internautów jest to, że zakupili towar niezgodny z opisem i na tej podstawie wielu z nich decyduje się na złożenie reklamacji lub odstąpienie od umowy sprzedaży/kupna.  Właściciele sklepów internetowych często chcą przedstawić swoją ofertę w jak najlepszym świetle, a czasem nawet ukrywają wady techniczne. Niestety nawet polubowne załatwienie reklamacji lub zwrotu towaru nie zlikwiduje negatywnego wrażenia i opinii klienta o sklepie i o sprzedającym.

W przypadku nieświadomej sprzedaży wadliwego towaru warto pokusić się o osobiste przeprosiny klienta i inne gesty (wymiana towaru, dołączenie bonusu jako rekompensaty), które mogą znacząco wpłynąć na poprawę wizerunku sklepu internetowego. Nawet jeśli ten konsument już nie powróci do sklepu, to być może powstrzyma się od krytykowania firmy w Sieci.

prowadzenie sklepu internetowego

System wymiany opinii i pozycjonowanie

Prowadzenie sklepu internetowego warto postrzegać w sposób nowoczesny – jako obustronną platformę komunikacyjną. Dlatego warto stworzyć klientom możliwość komentowania produktów i obsługi. Dzięki temu możemy liczyć na wzrost zaufania w oczach nowych użytkowników sklepu. Innym ważnym aspektem jest pozycjonowanie sklepu, czyli m.in dbanie o unikalne opisy, które zwrócą uwagę klientów poprzez oryginalne cechy produktów, nieobecne u konkurencji.  Warto także zainwestować w prezentację multimedialną produktów.

Dostawa towaru i dialog z klientami

Sukces sklepu internetowego zależy także od szybkiej dostawy towaru. W przypadku licznej i regularnej wysyłki warto zadbać o podpisanie umowy z firmą kurierską, która cieszy się dobrą opinią i oferuje zniżki dla stałych klientów. Należy także odpowiadać na bieżąco na pytania od klientów, tak szybko, jak to tylko możliwe. Warto wypracować postawę przyjazną klientowi, bo dzięki temu kreujemy wizerunek sklepu internetowego i swój własny, jako sprzedającego. Marketing szeptany ma wielką siłę, jeśli chodzi o prowadzenie sklepu internetowego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *