Jaki model logistyczny dla e-commerce wybrać?
Jaki model logistyczny dla e-commerce wybrać?
Przed założeniem sklepu internetowego trzeba znać odpowiedzi na wiele różnych istotnych pytań. Sprzedawca musi odpowiedzieć sobie jaki asortyment będzie sprzedawać, w jakiej branży zamierza działać oraz jak ma wyglądać jego sklep i marketing. Często pomijany jest jednak aspekt logistyczny, który będzie miał ogromny wpływ na funkcjonowanie danego biznesu internetowego. W tym artykule postaramy się zatem podpowiedzieć jaki model logistyczny dla e-commerce wybrać.
Czym tak dokładnie jest model logistyczny? Otóż za tym pojęciem kryje się sposób w jaki będziemy zarządzać produktami które znajdą się w ofercie sklepu. Mowa o tym jak będą one przechowywane, jak odbywać się będzie wysyłka oraz obsługa ewentualnych zwrotów. Najczęściej wybieranym modelem logistycznym w przypadku polskich sprzedawców jest posiadanie własnego magazynu. Co ciekawe istnieją jednak inne modele logistyczne z których mogą korzystać firmy.
Zacznijmy jednak od własnego magazynu. Dla małych firm najprostszym rozwiązaniem logistycznym jest właśnie prowadzenie własnego magazynu z którego będą obsługiwane zamówienia. Tego rodzaju rozwiązanie wydaje się być idealne dla firm które mają niewielki asortyment w swojej ofercie i nie potrzebują dużej powierzchni do jego magazynowania. Zaletą własnego magazynu jest zakup towaru u dostawców w cenach hurtowych przez co można go przechowywać na miejscu i sprzedać z większą marżą oraz pełna kontrola nad całym procesem logistycznym. Również kontrola ewentualnych zwrotów towaru i reklamacji jest ułatwiona i wszystko odbywa się na linii sklep i klient. Minusami tego rodzaju rozwiązania jest natomiast potrzeba nakładów finansowych na zatowarowanie oraz obsługę magazynu. Ponadto własnoręczne wysyłki sprawiają, że będziemy mieli więcej pracy przy kompletowaniu oraz pakowaniu towaru. Dodatkowym minusem jest fakt iż mała przestrzeń magazynowa może w znacznym stopniu ograniczyć duże zapasy towaru.
Przejdźmy zatem do kolejnego modelu logistycznego jakim jest dropshipping. W tym modelu sklep jedynie odbiera i przetwarza zamówienia natomiast za wysyłkę towaru odpowiedzialny jest producent czy też dostawca. Mamy więc tutaj połączenie na drodze sklep www, magazyn dystrybutora i na końcu klient. Plusem tego rozwiązania jest brak potrzeby zatowarowania magazynu co znacząco przydaje się w przypadku ograniczonych nakładów finansowych.
Minusami dropshippingu jest natomiast fakt, iż w tym modelu bardzo często mogą wystąpić problemy z reklamacjami oraz zwrotami oraz cała personalizacja zamówień jest niezwykle ograniczona.