Jaki system CMS do sklepu internetowego wybrać?
Jaki system CMS do sklepu internetowego wybrać?
W czasach ciągłej popularyzacji internetu sklep internetowy stanowi jedno z najprostszych a zarazem najskuteczniejszych narzędzi do sprzedaży produktów. Stworzenie jednak od zera znakomicie działającego sklepu to nie taka prosta sprawa. Trzeba pamiętać nie tylko o zaprojektowaniu ciekawego dla oka designu sklepu ale również wybrać platformę która pozwoli na bezstresowe obsługiwanie klientów i zarządzanie wysyłką towarów. Można zatem w tym celu postawić na zlecenia zakodowania indywidualnego skryptu dla naszej firmy. Alteranatywą będzie zdecydowanie się na obecnie dostępne na rynku systemy CMS. Pozwalają one na zarządzanie treściami nawet totalnym laikom nie znającym się na programowaniu. W tym poradniku skupimy się właśnie na tym jaki system CMS do sklepu internetowego wybrać.
Zacznijmy jednak od początku czyli czym tak właściwie jest CMS. Skrót ten rozwija się jako Content Management System, czyli po polsku – System Zarządzania Treścią. Dzięki niemu możliwe jest własnoręczne edytowanie treści na stronie i to bez znajomości specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania czy też informatyki. Skoro wiemy czym już jest CMS to przyjrzyjmy się najpopularniejszym tego typu rozwiązaniom na rynku.
Na pierwszy ogień system Magento. Do jego zalet zaliczyć trzeba wiele dostępnych narzędzi do analizy, raportowania czy też zarządzania produktami jak i wbudowaną mobilną implementację sklepu. Wśród wad trzeba wspomnieć o dość skomplikowanej obsłudze jak i dość dużych wymaganiach względem hostingu na jakim znajdzie się sklep.
Kolejnym popularnym systemem CMS jest Prestashop. Jego zaletami jest prosta i intuicyjna obsługa która nie przysporzy nikomu problemów oraz bogata funkcjonalność którą można dodatkowo rozbudować za pomocą wtyczek. Do wad tego CMS zaliczyć trzeba, iż niektóra funkcjonalność jest płatna oraz iż jest on skierowany raczej w przypadku sklepów o mniejszym asortymencie.
Następnym systemem CMS który omówimy jest OpenCart. Jest on też bardzo prosty w obsłudze, posiada dużą bazę darmowych dodatków i posiada przemyślany interfejs. Do jego wad zaliczyć jednak trzeba dość powolne działanie, małą ilość rozszerzeń oraz fakt iż jest skierowany głównie do małych sklepów.
Na sam koniec zostawiliśmy WooCommerce czyli wtyczkę do WordPressa która zamienia go w sklep internetowy. Jego zaletami są prostota użycia oraz małe wymagania odnośnie hostingu. Do wad trzeba zaliczyć jednak fakt iż aby rozbudować jego funkcjonalność trzeba zdecydować się na dokupienie płatnych rozszerzeń.