Najczęstsze błędy UX podczas tworzenia sklepu www
Najczęstsze błędy UX podczas tworzenia sklepu www
Tworząc sklep www często skupiamy się wyłącznie na warstwie wizualnej witryny pomijając niemal całkowicie to czy strona jest łatwa w obsłudze i przyjazna dla zwykłych użytkowników. Nawet najlepiej prezentująca się strona www może odstraszyć klientów jeżeli nawigacja będzie nie przemyślana a znalezienie interesującego produktu będzie wiązało się z licznymi kliknięciami. W tym artykule postaramy się zatem omówić najczęstsze błędy UX podczas tworzenia sklepu www.
Pierwszym i najczęściej popełnianym błędem jest brak okruszków czyli po angielsku breadcrumbs. W sklepie internetowym który ma wiele kategorii i podkategorii bardzo łatwo się zgubić. Ważne jest zatem aby w każdym momencie klient zdawał sobie sprawę w którym miejscu na stronie się znajduje. Idealnie do tego celu nadają się zatem okruszki – czyli ścieżka dostępu która cały czas widoczna będzie na przykład na dole strony.
Innym błędem konstrukcyjnym jest brak przycisku CTA czyli tak zwanego wezwania do działania. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju przycisków użytkownik ma jasno wytyczoną ścieżkę którą powinien podążać.
Kolejnym błędem jest brak wprowadzenia responsywnej wersji strony. Coraz częściej użytkownicy korzystają z internetu za pośrednictwem smartfonów czy też tabletów. Mimo tego trendu nadal można jednak spotkać sklepy www które nie są responsywne i nie posiadają mobilnej wersji. Korzystanie z takich stron na urządzeniach mobilnych to dla użytkowników prawdziwa droga przez mękę. Skutkiem tego może być fakt, że zirytowany użytkownik zrezygnuje finalnie z dokonania transakcji w takim sklepie.
Następnym błędem o którym warto wspomnieć to grafiki złej jakości. Jak pokazują badania obrazki są w dużo większym stopniu zachęcić nas do dokonania zakupu czy też skorzystania z usługi. Dobrej jakości zdjęcie potrafi przekonać klienta do zakupu danego towaru. Nadal jednak są sklepy które przy swoich produktach posiadają zdjęcia o bardzo niskiej rozdzielczości lub też takie które nie pokazują produktu w pełni.
Na sam koniec pozostawiliśmy brak spójności graficznej na stronie. Jeżeli zdecydowaliśmy się aby główna strona sklepu była utrzymana w jasnej kolorystyce to powinniśmy się trzymać tego schematu również na wszystkich innych podstronach serwisu.