W jaki sposób pożegnać klienta?

W jaki sposób pożegnać klienta?

Z pewnością mieliście do czynienia z sytuacją gdy sprzedawca z jakiegoś powodu zbył was krótką formułką ponieważ nie posiada w tym momencie produktu którego szukacie. Gdy klient dostaje tego rodzaju odpowiedź z pewnością nie jest zadowolony gdyż jego problem nie został w żaden sposób rozwiązany. Jeżeli nie wykażemy się inicjatywą w takiej sytuacji jako sprzedający to pozostawimy tylko negatywne odczucia w kliencie który może już do nas nigdy nie wrócić. Dzisiaj postaramy się zatem odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób pożegnać klienta aby mimo braku danego towaru w naszej ofercie poczuł on się odpowiednio obsłużony.

jak-pozegnac-klienta

jak-pożegnac-klienta

Jak zatem w odpowiedni sposób pożegnać potencjalnego klienta? Jest na to bardzo prosty sposób – musisz najzwyczajniej w świecie dać osobie zainteresowanej twoją ofertą jakieś konkretne rozwiązanie. Chodzi o to aby po kontakcie z twoim działem obsługi klient wiedział dokładnie co ma zrobić w celu rozwiązania problemu z którym się zgłosił. Można tego dokonać na kilka różnych sposobów.

Pierwszy to pokazanie alternatywy dla danego produktu. Jeżeli więc klient jest zainteresowany szczególnym produktem a ty nie masz go w danym momencie w swojej ofercie to najlepiej będzie jeżeli zaproponujesz mu najbardziej zbliżony do niego produkt który może spełnić oczekiwania twojego klienta.

Kolejny sposób to zdobycie alternatywnej drogi kontaktu z klientem. Jeżeli nie posiadasz towaru którym w danym momencie zainteresowany jest klient to znakomitym pomysłem będzie poproszenie go o dane kontaktowe i obiecanie, że skontaktujesz się z nim jak tylko sytuacja z dostępnością danego towaru zmieni się na w sposób zadowalający dla klienta. Ponadto tak zdobyty kontakt możesz wykorzystać później do regularnego informowania o najnowszej ofercie, rabatach w sklepie czy też specjalnych okazjach sprzedażowych.

Ostatnią opcją jest pokierowanie klienta do partnera biznesowego lub też nawet do konkurencji.

Jeżeli nie możesz w danym momencie spełnić oczekiwań klienta to porozmawiaj z nim szczerze i poleć partnera biznesowego który mógłby mu pomóc. Oczywiście wcześniej ustal warunki tego rodzaju współpracy ze swoim partnerem biznesowym.

W przypadku gdy nie posiadasz partnera biznesowego możesz też odesłać klienta do swojej konkurencji. Mimo, że brzmi to jak szalony pomysł z punktu biznesowego to takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce i długofalowo przynosi więcej korzyści niż wad.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *