Jak poprawić funkcjonalność sklepu internetowego pod kątem UX
Jak poprawić funkcjonalność sklepu internetowego pod kątem UX
Branża handlu internetowego rozwija się bardzo prężnie z roku na rok. Przedsiębiorcy dostrzegają potencjał tego rozwiązania i coraz to bardziej inwestują w swoje sklepy internetowe. Nie szczędzą oni środków aby sprawić iż sklep www stanie się coraz to bardziej wygodny pod względem funkcjonalności dla użytkowników. Strona z dobrze zaprojektowanym UX będzie bowiem konwertować znacznie lepiej. Oprócz tego według najnowszych doniesień UX ma też duże przełożenie na pozycjonowanie stron www. W związku z tym w poniższej publikacji skupimy się na tym jak poprawić funkcjonalność sklepu internetowego pod kątem UX.
Dopasowanie sklepu do wymagań odbiorców wbrew pozorom nie jest kwestią prostą. Wiele elementów witryny wymaga czasami niemal całkowitego przebudowania. Najistotniejszym elementem pod tym względem jest nawigacja w sklepie. W przypadku gdy klient który odwiedza sklep internetowy i ma od razu problemy z odnalezieniem interesujących go informacji możemy być pewni, że zrezygnuje z zakupów. Nic tak nie denerwuje bowiem klientów niż niemożność odnalezienia się na stronie sklepu. Logiczna struktura serwisu i kategorii oferowanych produktów jest zatem podstawą do osiągnięcia pod tym względem sukcesu.
Trzeba też upewnić się, że nawigacja na stronie sklepu w wersji mobilnej nie dostarcza klientom problemów.
Na UX w sklepie internetowym wpływ ma też content. Jeżeli zdjęcia czy też opisy są marnej jakości to klienci z całą pewnością zamiast pozostać na naszej stronie i finalizować zamówienie będą szukać dodatkowych materiałów u konkurencji. W związku z tym opisy pisane językiem korzyści oraz zdjęcia wysokiej jakości które będą koncentrować się na każdym detalu przedmiotu pozwolą poprawić komfort korzystania ze strony.
Na dobry UX wpływ ma też możliwość łatwego i prostego finalizowania transakcji. Jeżeli przed dokonaniem zakupu klient musi przejść przez długi i skomplikowany proces zakładania konta to może się zniechęcić do zakupów. Warto zatem postawić dodatkowo na przejrzystość i od razu na karcie produktu informować klienta o kosztach dostawy. Dobrym posunięciem będzie też zapewnienie klientom możliwości zakupu bez konieczności zakładania konta.
Na sam koniec warto pod względem UX umożliwić klientowi płatność różnymi metodami. Od tradycyjnego przelewu po nowoczesne systemy płatności takie jak Blik czy też PayPal.