Jaki model logistyczny w e-commerce wybrać?

Jaki model logistyczny w e-commerce wybrać?

W przypadku handlu internetowego bardzo ważnym elementem jest logistyka. To od rodzaju modelu logistycznego w dużej mierze zależy bowiem jak będzie wyglądała nasza sprzedaż i jaki zakres działań będziemy musieli wykonać zanim pudełka z produktami dotrą do klienta. W tym artykule podpowiemy wam zatem jaki model logistyczny w e-commerce wybrać.

logistyka

logistyka

Pierwszy i najpopularniejszy model to postawienie na własny magazyn. Schemat działania jest tutaj prosty. Najpierw zamawiamy towar u dostawcy, następnie wprowadzamy go do naszego sklepu i w kolejnym kroku realizujemy zamówienia biorąc produkty z magazynu. Klient jest zatem w stanie szybko otrzymać zamówiony produkt. Minusem takiego rozwiązania jest jednak koszt utrzymania magazynu oraz fakt, że musimy już wcześniej zakupić towar przez co zamrażamy nasze fundusze.

Inny popularny model logistyczny to tak zwany dropshipping. Tutaj sklep internetowy jest niejako pośrednikiem między klientem a danym dystrybutorem towaru lub też hurtownią. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta natomiast po stronie dystrybutora lub hurtowni stoi wysyłka towaru. Ten model ma wiele zalet. Nie wymaga bowiem inwestowania od razu w zakup dużej ilości asortymentu – opłacamy zamówienia na bieżąco. Nie potrzebujemy też przestrzeni magazynowej. Samą wysyłką zajmuje się również dany dystrybutor i takie czynności jak pakowanie przesyłki i przekazanie jej do kuriera nas nie dotyczą. Nie ma jednak róży bez kolców i w przypadku dropshippingu nie mamy pełnej kontroli nad cenami oraz najczęściej nie możemy reklamować naszej firmy, gdyż przesyłka jest brandowana przez dystrybutora.

Innym mniej popularnym modelem jest brokering towarowy. W tym wypadku droga jaką pokonuje towar aby dojść do rąk klienta jest bardzo długa. Klient składa bowiem zamówienie u nas, my następnie składamy je u dystrybutora a ten dopiero zamawia go u samego producenta. Może to rodzić różnego rodzaju komplikacje, głównie pod względem dostępności czy też czasu realizacji. Plusem jest natomiast możliwość oferowanie szerokiego rodzaju asortymentu.

Na sam koniec warto wspomnieć o extended shopping. Tutaj jedynym obowiązkiem sprzedawcy jest jedynie kierowanie ruchem na sklepie. Całą resztą zajmuje się już dystrybutor. Nasze obowiązki są zatem ograniczone do minimum. Ten model jednak sprawia, że nie mamy absolutnie wpływu na cenę czy też obsługę klienta.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *