Najczęstsze błędy podczas wdrażania protokołu HTTPS na stronie

Najczęstsze błędy podczas wdrażania protokołu HTTPS na stronie

Bezpieczeństwo danych użytkownika jest teraz kluczowym zagadnieniem w obliczu nadchodzących przepisów RODO jak i ogólnego zaufania klientów do przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że również wyszukiwarka Google promuje bardziej strony które są odpowiednio zabezpieczone czyli posiadają zaimplementowany certyfikat SSL. Jednak sama instalacja SSL, która będzie źle przeprowadzona może przynieść więcej szkód niż korzyści. W tym artykule omówimy zatem najczęstsze błędy podczas wdrażania protokołu HTTPS na stronie.

certyfikat ssl

certyfikat ssl

Pierwszym z błędów jest brak ustawienia przekierowania pomiędzy wersją http a wersją https. Wdrożenie certyfikatu na stronę www powoduje utworzenie dwóch wersji danej strony. Tej z certyfikatem oraz tej bez. Dostęp do jednej jak i drugiej będą posiadać zarówno użytkownicy jak i roboty wyszukiwarki Google. Może to skutkować tym iż przez algorytmy Google jedna ze stron zostanie zakwalifikowana jako duplikat a to może mieć niekorzystne przełożenie na pozycjonowanie. W tym celu należy użyć przekierowania typu 301. Sprawi to, że dla robotów wyszukiwarek widoczna będzie jedynie wersja strony z certyfikatem SSL.

Kolejnym problemem jest błędna indeksacja strony. Zaraz po wdrożeniu certyfikatu SSL należy upewnić się czy strona na pewno jest dobrze indeksowana przez wyszukiwarkę Google. Dobrą praktyką będzie zatem po przejściu na https ręczne zaindeksowania strony głównej jak i najważniejszych podstron.

Często przewijającym się błędem jest też nieaktualna sitemapa. Po przejściu na https należy zatem obowiązkowo wygenerować nową sitemape naszej strony. Ponadto wgranie nowej sitemapy do narzędzia Google Search Console pozwoli znacząco przyśpieszyć cały proces indeksacji.

 

Innym istotnym błędem są problemy z linkami kononicznymi cy też plikami graficznymi po przejściu na certyfikat SSL. Podczas wdrażania certyfikatu możemy nie być świadomi jak niektóre elementy graficzne na stronie zostały zaimplementowane i skutkiem przejścia na SSL będzie ich zniknięcie z witryny. Należy zatem upewnić się iż wszystkie ścieżki czy też odnośniki znajdujące się na stronie po wdrożeniu certyfikatu działają prawidłowo i nie powodują problemów.

Mamy nadzieję, że nasze rady okażę się pomocne i jedynie zachęcą wasz do przejścia na bezpieczną wersję strony z certyfikatem SSL.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *