Rekordowe wyniki zakupów online

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że handel internetowy z roku na rok zyskuje na coraz to większym znaczeniu i trend ten będzie utrzymywał się raczej jeszcze przez bardzo długi czas. Jak pokazują najnowsze dane pochodzące z raportu „Bez granic – nowy wymiar handlu internetowego”, który to został przygotowany przez Instytut e-Gospodarki w ubiegłym tylko roku Polacy wydali w sklepach online kwotę przekraczającą 6 mld euro. Rekordowe wyniki są więc faktem.

zakupy online

zakupy online

Jak pokazują najnowsze dane przygotowane przez Eurostat już dwie trzecie Europejczyków dokonuje zakupów przez internet. Jeszcze trzy lata temu poziom ten wynosił 61 procent. W Polsce statystyka nie jest może aż tak optymistyczna jednak nadal wzrasta. Obecnie wynik ten to troszkę ponad połowa internautów. Przekłada się to liczbowo na grupę przeszło 16 milionów konsumentów. Jeżeli chodzi o handel online to nasz kraj może pochwalić się tym, że jest odpowiedzialny za generowanie blisko 3 procent europejskich wydatków na rynku internetowym.

Tylko w ubiegłym roku w sklepach online nasi rodacy zostawili w sumie ponad 6 mld euro. Dla porównania w Szwecji wynik ten to 5,74 mld euro. W Holandii 8,19 mld euro, we Włoszech 8,78 mld euro. Najlepiej w tej stawce prezentują się takie kraje jak Hiszpania – 11,45 mld euro oraz Francja – 42,63 mld euro. Niekwestionowanymi liderami pozostają jednak Niemcy ( 62,45 mld euro ) oraz Wielka Brytania z wynikiem 71,05 mld euro.

Jak pokazują badania każdego roku w sklepach online zostawiamy średnio ponad 200 euro. Dla porównania przeciętny Brytyjczyk wydaje średnio 1118 euro. Według dostępnych danych głównie w internecie kupujemy odzież, akcesoria oraz dodatki. Na kolejnych miejscach znajdują się książki oraz muzyka jak i telefony i tablety. Nieco mniejszą popularnością cieszą się oferty turystyczne i rezerwacja hoteli online. Najwięcej wydajemy natomiast na produkty z segmentu RTV i AGD – blisko 100 zł na pół roku.

Powołując się na agencję badań rynkowych Veraart Research w Europie największą popularnością wśród sklepów online cieszy się obecnie Amazon który uzyskał obrót na poziomie 24 mld euro. Zaraz za jego plecami znajduje się eBay. W przyszłości obie te firmy będą notować jeszcze bardziej rekordowe wyniki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *