Rodzaje tektury i jej zastosowanie w przemyśle

Rodzaje tektury i jej zastosowanie w przemyśle

Jednym z  najbardziej popularnych materiałów papierniczych jest tektura. Ma ona bardzo szerokie spektrum zastosowań. W tym artykule postaramy się zatem przedstawić wam rodzaje tektury i jej zastosowanie w przemyśle.

kartony

kartony

Zacznijmy od tego iż tektura powstaje poprzez sklejenie co najmniej dwóch warstw masy papierniczej lub większej jej liczby. Do przygotowania samej masy najczęściej wykorzystuje się natomiast niepotrzebną już makulaturę jak i resztki z procesu obróbki drewna. W naszym kraju najczęściej tektura stosowana jest w przemyśle do tworzenia zbiorczych opakowań żywnościowych.

Skoro podstawy mamy już za sobą przyjrzyjmy się dostępnym na rynku rodzajom tektury. Podstawowy podział dotyczy oczywiście grubości samej tektury oraz ilości jej warstw. Nie jest to jednak koniec. Tekturę dzielimy jeszcze pod względem koloru jak i struktury. Pod względem  kolorystycznym najczęściej można spotkać białe, szare lub też kredowe.

Jeżeli natomiast chodzi o strukturę to najistotniejszą jest tutaj podział na tekturę falistą. Również tutaj występują jednak różne rodzaje fal. Pod tym względem możemy bowiem wyszczególnić takie które składają się z fali B, C lub też E. Mamy zatem kombinacje opakowań dwu, trzy, pięcio czy nawet sześcio warstwowych, który każdy może występować we wspomnianych wcześniej wariantach fal.

Dodatkowo kartony dzielimy jeszcze pod względem sposobu ich składania. Mogą one być bowiem składane w sposób tradycyjny, sklejane lub też zszywane. Ponadto dzięki rozwojowi technik produkcyjnych obecnie możliwe jest produkowanie opakowań nawet o nieco bardziej skomplikowanych kształtach.

Najprostsze w składaniu są kartony klapowe. Ich konstrukcja jest banalnie prosta i do ich zaklejenia wystarczy użyć tylko taśmy klejącej. Nieco bardziej skomplikowane konstrukcyjnie są pudełka fasonowe. Ich zaletą jest jednak możliwość bez narzędziowego złożenia i zapakowania. W sprzedaży można spotkać również pudełka ze specjalnie przygotowanymi uchwytami, które mają ułatwić ich transportowanie.

Innym ciekawym rozwiązaniem od niedawna dostępnym na rynku są opakowania tekturowe które automatycznie składają się dnem krzyżowym i znacznie ułatwiają cały proces pakowania.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *